Smog „Czyste powietrze” w woj. świętokrzyskim ma już tysiąc beneficjentów 15 maja 2019 Smog „Czyste powietrze” w woj. świętokrzyskim ma już tysiąc beneficjentów 15 maja 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Tysięczny beneficjent podpisał w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach umowę na wymianę źródła ciepła. To najczęstszy typ inwestycji, jakie przeprowadzane są w ramach tego wsparcia. Reklama – Pieniądze przeznaczymy na wymianę pieca. Otrzymaliśmy siedem tysięcy złotych dofinansowania, a na pieniądze czekaliśmy cztery miesiące – mówi Janina Włodarczyk z Łagowa, tysięczna beneficjentka programu w województwie świętokrzyskim. Jak ocenia Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, zainteresowanie programem jest bardzo duże. – Spotkania, które były przeprowadzone w każdej gminie przyniosły skutek. Jeżeli świętokrzyskie, czyli jedno z najmniejszych województw w naszym kraju, jest czołowym pod względem realizacji programu, to jest to bardzo dobra wiadomość. Sądzę, że tych umów będzie coraz więcej i za kilka lat efekty programu będą odczuwalne – mówi prezes. Z informacji przekazanych przez wojewodę świętokrzyskiego, Agatę Wojtyszek, wynika, że od początku realizacji programu do WFOŚiGW wpłynęło ponad trzy tysiące wniosków. Odrzucone zostały cztery. – W całej Polsce nie ma oddziału funduszu, który by miał tak mało odrzuconych wniosków – mówi wojewoda. Przypomnijmy, flagowy program ochrony środowiska ruszył 19 września ubiegłego roku. Można dzięki niemu otrzymać dofinansowanie nie tylko na wymianę źródeł ciepła, ale i docieplenie domu, wymianę stolarki okiennej czy instalację fotowoltaiczną. Kwota dofinansowania mieści się w przedziale od 7 tys. zł do 53 tys. zł. Realizacja programu zaplanowana jest na najbliższą dekadę. Źródło: em.kielce.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.