„Czyste powietrze” w woj. świętokrzyskim ma już tysiąc beneficjentów

Tysięczny beneficjent podpisał w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach umowę na wymianę źródła ciepła. To najczęstszy typ inwestycji, jakie przeprowadzane są w ramach tego wsparcia. 

– Pieniądze przeznaczymy na wymianę pieca. Otrzymaliśmy siedem tysięcy złotych dofinansowania, a na pieniądze czekaliśmy cztery miesiące – mówi Janina Włodarczyk z Łagowa, tysięczna beneficjentka programu w województwie świętokrzyskim. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak ocenia Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, zainteresowanie programem jest bardzo duże. – Spotkania, które były przeprowadzone w każdej gminie przyniosły skutek. Jeżeli świętokrzyskie, czyli jedno z najmniejszych województw w naszym kraju, jest czołowym pod względem realizacji programu, to jest to bardzo dobra wiadomość. Sądzę, że tych umów będzie coraz więcej i za kilka lat efekty programu będą odczuwalne – mówi prezes. 

Z informacji przekazanych przez wojewodę świętokrzyskiego, Agatę Wojtyszek, wynika, że od początku realizacji programu do WFOŚiGW wpłynęło ponad trzy tysiące wniosków. Odrzucone zostały cztery. – W całej Polsce nie ma oddziału funduszu, który by miał tak mało odrzuconych wniosków – mówi wojewoda. 

Przypomnijmy, flagowy program ochrony środowiska ruszył 19 września ubiegłego roku. Można dzięki niemu otrzymać dofinansowanie nie tylko na wymianę źródeł ciepła,  ale i docieplenie domu, wymianę stolarki okiennej czy instalację fotowoltaiczną. Kwota dofinansowania mieści się w przedziale od 7 tys. zł do 53 tys. zł. Realizacja programu zaplanowana jest na najbliższą dekadę. 

Źródło: em.kielce.pl