Wiadomości OZE Wiemy, dlaczego zwiędła palma w Warszawie 12 czerwca 2019 Wiadomości OZE Wiemy, dlaczego zwiędła palma w Warszawie 12 czerwca 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Jedyna i charakterystyczna palma, która “rośnie” na rondzie de Gaulle’a w Warszawie straciła swe zielone liście. To wynik akcji Centrum UNEP/GRID we współpracy z Joanną Rajkowską, Agencją Syrena Communications i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Sztucznej palmie daktylowej zmieniono zielone liście na naturalnie zwiędłe sprowadzone z Francji. Reklama Pomysłodawczynią warszawskiej palmy jest Joanna Rajkowska, która słynie z tworzenia instalacji umieszczanych przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Aktualnie sztuczne liście palmy są naprawiane i konserwowane, ponieważ w przeciągu 5 lat uległy zniszczeniu. Zastąpiły je naturalne zwiędłe liście. Pierwotnie przewidywano, że prace konserwatorskie będą trwały dwa tygodnie, jednak czas ten wydłużył się do trzech tygodni. Dlaczego palma w Warszawie zwiędła? Jak podaje artystka, jest to także odzew środowiska artystycznego i organizacji zajmujących się ochroną przyrody do polityków o ograniczenie dewastacji środowiska naturalnego. Nowe liście pochodzą z martwego drzewa i zostały sprowadzone z południowej Francji. Jak podaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN), planowana przemiana palmy to akcja Centrum UNEP/GRID – Warszawa we współpracy z Joanną Rajkowską i Agencją Syrena Communications. Dodatkowo pomysł wspierany jest przez samo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a projekt to jedno z działań z okazji Światowego Dnia Środowiska. „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” (2002) Joanny Rajkowskiej na skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich w Warszawie jest najbardziej znanym polskim projektem artystycznym w przestrzeni publicznej, jaki powstał po 1989 roku. Projekt ma przypominać o społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed holocaustem, której obecność pobrzmiewa w nazwie ulicy – Aleje Jerozolimskie”, podkreśla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.