Wiemy, dlaczego zwiędła palma w Warszawie

Jedyna i charakterystyczna palma, która “rośnie” na rondzie de Gaulle’a w Warszawie straciła swe zielone liście. To wynik akcji Centrum UNEP/GRID we współpracy z Joanną Rajkowską, Agencją Syrena Communications i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Sztucznej palmie daktylowej zmieniono zielone liście na naturalnie zwiędłe sprowadzone z Francji.

Pomysłodawczynią warszawskiej palmy jest Joanna Rajkowska, która słynie z tworzenia instalacji umieszczanych przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Aktualnie sztuczne liście palmy są naprawiane i konserwowane, ponieważ w przeciągu 5 lat uległy zniszczeniu. Zastąpiły je naturalne zwiędłe liście. Pierwotnie przewidywano, że prace konserwatorskie będą trwały dwa tygodnie, jednak czas ten wydłużył się do trzech tygodni.

Dlaczego palma w Warszawie zwiędła?

Jak podaje artystka, jest to także odzew środowiska artystycznego i organizacji zajmujących się ochroną przyrody do polityków o ograniczenie dewastacji środowiska naturalnego. Nowe liście pochodzą z martwego drzewa i zostały sprowadzone z południowej Francji.

Jak podaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN), planowana przemiana palmy to akcja Centrum UNEP/GRID – Warszawa we współpracy z Joanną Rajkowską i Agencją Syrena Communications. Dodatkowo pomysł wspierany jest przez samo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a projekt to jedno z działań z okazji Światowego Dnia Środowiska.

“Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” (2002) Joanny Rajkowskiej na skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich w Warszawie jest najbardziej znanym polskim projektem artystycznym w przestrzeni publicznej, jaki powstał po 1989 roku. Projekt ma przypominać o społeczności żydowskiej zamieszkującej Warszawę przed holocaustem, której obecność pobrzmiewa w nazwie ulicy – Aleje Jerozolimskie”, podkreśla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: