Wiadomości OZE Ekologia na festiwalu? OFF stawia na OZE 05 sierpnia 2019 Wiadomości OZE Ekologia na festiwalu? OFF stawia na OZE 05 sierpnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Jesteśmy na półmetku letnich festiwali. Co mają one wspólnego z ekologią? Zazwyczaj niewiele. Po kilkudniowych imprezach najczęściej pozostają góry śmieci – jedno takie wydarzenie to nawet 400 ton odpadów. Najwięcej produkujemy plastiku. Reklama Na szczęście organizatorzy eventów dostrzegają coraz częściej potrzebę ograniczenia śladu węglowego i wprowadzenia ekologicznych rozwiązań. W maju pisaliśmy o marce Budweiser, która plastikowe kubeczki pozostawione po Mistrzostwach Świata wykorzystała do budowy boiska piłkarskiego. To pokazuje, że nadchodzi ekologiczna zmiana, także w Polsce. W ubiegły weekend w Katowicach odbył się OFF Festiwal. Podczas jednej z najważniejszych imprez muzyki alternatywnej organizatorzy eventu postanowili w trosce o środowisko wprowadzić różne ekologiczne rozwiązania. Oprócz segregacji śmieci czy użycia biodegradowalnych kubków, wprowadzona została specjalna oferta gastronomiczna. Aż 50% produktów żywnościowych pochodziło z ekologicznych źródeł. Dodatkowo podczas wydarzenia do produkcji energii zostały wykorzystane odnawialne źródła energii. OFF Festival stara się również o pozytywną weryfikację w ramach europejskiego programu Green’n’Clean. W ten sposób znalazłby się wśród grona najbardziej ekologicznych festiwali w Europie. Trzymamy kciuki za jeszcze więcej inicjatyw tego typu. Do dyspozycji uczestników festiwalu było kilka scen, na których pojawiły się prawdziwe legendy muzyki alternatywnej. Po odbywającym się w Katowicach OFF Festivalu na mapie muzycznych wydarzeń tego lata mamy jeszcze Olsztyn Green Festival i Kraków Live Festival. Czy te muzyczne eventy również będą promowały proekologiczną postawę? Przekonamy się niebawem. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.