Ekologia na festiwalu? OFF stawia na OZE

Jesteśmy na półmetku letnich festiwali. Co mają one wspólnego z ekologią? Zazwyczaj niewiele. Po kilkudniowych imprezach najczęściej pozostają góry śmieci – jedno takie wydarzenie to nawet 400 ton odpadów. Najwięcej produkujemy plastiku.

Na szczęście organizatorzy eventów dostrzegają coraz częściej potrzebę ograniczenia śladu węglowego i wprowadzenia ekologicznych rozwiązań. W maju pisaliśmy o marce Budweiser, która plastikowe kubeczki pozostawione po Mistrzostwach Świata wykorzystała do budowy boiska piłkarskiego. To pokazuje, że nadchodzi ekologiczna zmiana, także w Polsce.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W ubiegły weekend w Katowicach odbył się OFF Festiwal. Podczas jednej z najważniejszych imprez muzyki alternatywnej organizatorzy eventu postanowili w trosce o środowisko wprowadzić różne ekologiczne rozwiązania. Oprócz segregacji śmieci czy użycia biodegradowalnych kubków, wprowadzona została specjalna oferta gastronomiczna. Aż 50% produktów żywnościowych pochodziło z ekologicznych źródeł.

Dodatkowo podczas wydarzenia do produkcji energii zostały wykorzystane odnawialne źródła energii. OFF Festival stara się również o pozytywną weryfikację w ramach europejskiego programu Green’n’Clean. W ten sposób znalazłby się wśród grona najbardziej ekologicznych festiwali w Europie. Trzymamy kciuki za jeszcze więcej inicjatyw tego typu.

Do dyspozycji uczestników festiwalu było kilka scen, na których pojawiły się prawdziwe legendy muzyki alternatywnej.

Po odbywającym się w Katowicach OFF Festivalu na mapie muzycznych wydarzeń tego lata mamy jeszcze Olsztyn Green Festival i Kraków Live Festival. Czy te muzyczne eventy również będą promowały proekologiczną postawę? Przekonamy się niebawem.