Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej – zmiany są coraz szybsze

susza

Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej – zmiany są coraz szybsze

Światowa Organizacja Meteorologiczna dzień przez szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku opublikowała specjalny raport, w którym zwraca uwagę na niebezpiecznie przyspieszające zmiany klimatyczne.

Reklama

W zasadzie jesteśmy na drodze do osiągnięcia co najmniej 1,2-1,3 stopnia (więcej w stosunku do epoki przedindustrialnej) w ciągu najbliższych pięciu lat – powiedział wczoraj przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Omar Baddour na konferencji prasowej w Genewie.

Od momentu Rewolucji Przemysłowej do początków XXI wieku średnia temperatura wzrosła o 1,1 stopnia Celsjusza. Natomiast w latach 2011 – 2015 zmiana wyniosła +0,2 stopnia. Ostatnie pięć lat było cieplejsze od poprzednich także o 0,2 stopnia i uznano je za najcieplejsze w historii od czasów epoki preindustrialnej. Co więcej, zmiany atmosferyczne następują szybciej niż przewidywano. Grożą nam gwałtowne kataklizmy pogodowe i zmiany klimatyczne.

Z raportu dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich 5 lat odnotowano rekordową ilość dwutlenku węgla w atmosferze (wzrost o 20%) i innych gazów cieplarnianych. Naukowcy poświęcili również dużo uwagi nad wzrostem poziomu mórz. W latach 1993 – 2007 średnie tempo podnoszenia się poziomu wody wynosiło około 3,2 mm rocznie. W latach 2007 – 2016 było już 4 mm, natomiast pomiary ostatnich lat wskazują już 5 mm. Wzrost poziomu mórz jest efektem topnienia lodowców Arktyki i u wybrzeży Grenlandii. W zeszłym tygodniu aktywiści Greenpeace symbolicznie pożegnali szwajcarski lodowiec Pizol w Alpach Glarneńskich, który zniknie w ciągu dekady. W 1987 roku zajmował powierzchnię 0,32 km2, cztery lata temu 0,1. Obecnie jego powierzchnia wynosi 0,06 km2. Podobne wydarzenie odbyło się w sierpniu na Islandii.

Te statystyki nie tylko są alarmujące, ale też rozwiewają fałszywe poczucie bezpieczeństwa, że może jakoś przez to przebrniemy – oświadczył dyrektor oddziału WMO ds. prognoz i przystosowania Maxx Dilley.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.