Wiadomości OZE 100 mln złotych na usuwanie foliowych opakowań 27 września 2019 Wiadomości OZE 100 mln złotych na usuwanie foliowych opakowań 27 września 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma na terenie całej Polski wdrożyć program zbierania i unieszkodliwiania foliowych opakowań. Ministerstwo Środowiska podaje, że na ten cel zostanie przeznaczone aż 100 mln zł. Reklama Pilotażowy program „Usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” prowadzony przez NFOŚiGW w 7 gminach na terenie powiatów ostrołęckiego i ostrowskiego, wypadł na tyle pomyślnie, że zostanie wdrożony na terenie całej Polski. Według podsumowań ministerstwa środowiska, wnioski o dofinansowanie złożone przez tamtejsze samorządy opiewały na kwotę 406 tys. zł, a w związku z większą ilością odpadów została ona zwiększona do ponad 570 tys. zł. Cała akcja pozwoliła zagospodarować ponad 1156 ton odpadów z folii rolniczych, siatki, sznurka do owijania balotów czy popakowani po nawozach. W związku z rozszerzeniem programu do skali ogólnopolskiej, szef resortu środowiska, Henryk Kowalczyk zapowiada: Przeznaczymy na to 100 mln zł ze środków NFOŚiGW. Planujemy, że masa odpadów poddanych odzyskowi lub unieszkodliwieniu wyniesie co najmniej 200 tys. ton. Według zapowiedzi ministra, również budżet priorytetowego programu NFOŚiGW mającego poprawić gospodarkę wodno-ściekową, ma zostać zwiększony z 200 do 590 mln zł. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.