Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energa chce zbudować pierwszą pływającą farmę fotowoltaiczną

Energa chce zbudować pierwszą pływającą farmę fotowoltaiczną

Po sukcesie pilotażowej wodnej instalacji fotowoltaicznej, Energa chce podjąć bardziej zdecydowane kroki w tym kierunku. Spółka jako pierwsza wybuduje pierwszą pływającą polską farmę, która pobiera energię ze słońca. Jej moc ma wynieść 500 kW.

Reklama

Zarząd spółki Energa OZE złożył wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie w ramach programu „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce”.

Energa już w zeszłym roku przeprowadziła testy pływającej farmy PV na Jeziorze Łapińskim pod Gdańskiem. Wyniki były zadowalające. Zaletą wykorzystania zbiorników wodnych jest dodatkowe chłodzenie instalacji i mniejsza ilość zanieczyszczeń, takich jak kurz i pył. Warto zauważyć, że to właśnie tam, w miejsce instalacji pilotażowej, ma pojawić się ta w pełni funkcjonująca.

Złożeniem wniosku do NFOŚiGW rozpoczęliśmy pierwszy etap wdrażania innowacyjnej instalacji PV na wodzie. W sierpniu ubiegłego roku zapowiadaliśmy, że jeśli wyniki pilotażu będą satysfakcjonujące, to przystąpimy do realizacji tego projektu na większą skalę. I teraz dotrzymujemy słowa. To już kolejna innowacja w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, której jesteśmy pionierami na skalę krajową –  mówi Grzegorz Ksepko, prezes zarządu Energa.

OZE dla spółki produkuje około 30 proc. prądu z całego miksu. Łączna moc instalacji wynosi około 444 MW. Największa z nich to hydroelektrownia we Włocławku o mocy 160 MW i jej roczna produkcja prądu wynosi około 750 GWh. W przypadku farm fotowoltaicznych, Energa korzysta z dwóch: największa w całej Polsce leży we wsi Wygoda pod Toruniem o mocy 3,77 MW. W 2017 roku wygenerowała około 3204 MWh. Druga jest w Gdańsku – 1,63 MW. Ona w tym samym czasie oddała do sieci 1381 MWh.

W najbliższym czasie planowane jest zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. W szczególności atrakcyjnym jest wykorzystanie potencjału zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenach pokopalnianych. Przyczyni się to w znacznym stopniu do rekultywacji tychże terenów – tłumaczy Piotr Meler, prezes zarządu Energa OZE.

Jeśli chodzi o farmę wiatrową, to w budowie jest jedna – Przykona o mocy 30 MW. Budowana jest na terenie nieczynnej już kopalni węgla Brunatnego Adamów pod Koninem. Produkcja mocy ma tam ruszyć w II kwartale 2020 roku. Rocznie ma produkować 70 GWh energii elektrycznej. Inną inwestycją Energi jest gigantyczny magazyn przy wiatrowej farmie Bystra, która może przechować około 27 MWh.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.