OZE Nowa sieć kablowa dla OZE na dnie Jeziora Czorsztyńskiego 04 czerwca 2020 OZE Nowa sieć kablowa dla OZE na dnie Jeziora Czorsztyńskiego 04 czerwca 2020 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Rozpoczęła się budowa linii kablowej średniego napięcia 15 kV na dnie zalewu czorsztyńskiego. Docelowo jej długość ma osiągnąć 12,5 km. Umożliwi ona przyłączenie większej liczby prosumentów oraz instalacji OZE. Wartość inwestycji sięga 7,8 mln złotych. Reklama Co trafi na dno zbiornika? Cała inwestycja polega na wybudowaniu linii SN wraz z linią światłowodową oraz stacjami transformatorowymi, a także adaptacją istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej. Wartość projektu wynosi 7,8 mln złotych. Jego właściciel, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, na realizację projektu otrzymał dofinansowanie w wysokości 6,5 miliona złotych. Nowa linia posłuży do zasilenia projektowanych stacji, zaś światłowód do ich skomunikowania z centralą ZEW Niedzica, która posiada elektrownie wodne o mocy 98,5 MW. Lepsza komunikacja i bezpieczeństwo Dzięki światłowodowi sieć zyska możliwość automatycznej konfiguracji. Możliwe będzie zasilenie jej punktów z dwóch niezależnych torów. W konsekwencji dostawy energii elektrycznej będą lepiej zabezpieczone w przypadku awarii. System ma automatycznie wyłączać odcinki, w których odnotuje problemy. Dodatkowo nowa instalacja zmniejszy straty wynikające z procesu dystrybucji energii elektrycznej. Hydroenergia ZEW Niedzica Do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica należą: elektrownia Niedzica (92 MW), elektrownia Sromowce Wyżne (2 MW), Elektrownia Łączany (2,5 MW) oraz elektrownia Smolice (2 MW). Spółka już planuje ich rozbudowę oraz budowę instalacji fotowoltaicznych. Źródło: wnp.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.