Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Indie: firmy z sektora paliw kopalnych inicjują gigawatowe projekty OZE

farma fotowoltaiczna

Indie: firmy z sektora paliw kopalnych inicjują gigawatowe projekty OZE

Dwa indyjskie koncerny związane z paliwami kopalnymi uruchamiają gigantyczne projekty fotowoltaiczne. Inwestycja może kosztować ponad półtora miliarda dolarów. Jak to działanie wpłynie na rynek wewnętrzny Indii?

Reklama

Współpraca koncernów zależnych od węgla

Coal India, indyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem węgla, zainicjowało współpracę z koncernem energetycznym NLC India na zasadach Joint Venture. Celem kooperacji jest uruchomienie dużych mocy z farm fotowoltaicznych. Strony chcą zainwestować nawet 120 miliardów rupii, czyli około 1,6 mld dolarów. Taka kwota pozwoli przyłączyć do sieci nawet 3 GW nowych mocy z OZE.

NLC India i jej zasoby źródeł odnawialnych

Pierwsza o porozumieniu poinformowała strona NLC. Choć nadal jest koncernem korzystającym w dużej mierze z węgla w ramach produkcji energii, faktem jest, że posiada moce produkcyjne ze źródeł odnawialnych na poziomie 1,3 GW. Ostatnio na swojej stronie internetowej NLC pochwaliło się mocą przekraczającą 2,6 GW z OZE, ale nie podało jednak dokładnie, co składa się na tę sumę. 

Indyjski sektor fotowoltaiczny przeciwko wpływom chińskim

Wspomniane ogłoszenie o Joint Venture jest kolejnym epizodem w poruszeniu branży fotowoltaicznej, jakie ostatnio ma miejsce w Indiach. Pojawiają się postulaty o stymulowaniu wewnętrznego rynku i ograniczeniu wpływów firm z Chin. Proponowano między innymi kary celne na komponenty z Państwa Środka. 

Plany przewidują, że opłaty mogą sięgać w niektórych przypadkach 40 procent. Niektórzy indyjscy producenci z branży fotowoltaicznej przekonują, że jeśli krajowe firmy miałyby stać się w ogóle zauważalną konkurencją w stosunku do chińskich marek, opłaty powinny wynosić nawet 50 proc.

Źródło: pv-tech.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.