Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zanieczyszczenie powietrza: polskie dzieci mają gorzej

Dzieci

Zanieczyszczenie powietrza: polskie dzieci mają gorzej

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Hasselt w Belgii wykazały, że dzieci w Polsce są znacznie bardziej narażone na powikłania wywołane zanieczyszczeniami powietrza niż ich rówieśnicy we Francji. 

Reklama

Rybnik – miasto do badań

Klaudyna Szewczyk mieszka w Rybniku, na którego obrzeżach znajduje się elektrownia węglowa. Trzy lata temu przeszła udar, jej zdaniem spowodowany zanieczyszczeniem powietrza.  

Obecnie jest lokalną aktywistką i matką dwójki dzieci, które wzięły udział w badaniu. Szewczyk przyznaje, że spodziewała się niezadowalających wyników. 

Kiedy otrzymaliśmy wyniki, mój mąż stwierdził, że musimy poszukać innego miejsca do życia – powiedziała w rozmowie z portalem Euractiv.com i dodała – Teraz chcemy wyprowadzić się z Rybnika, aby zapobiec wszelkim problemom zdrowotnym naszych dzieci. 

Mieszkanka Rybnika przyznaje, że wiele zależy od lokalnych władz. Te jednak niewiele robią, a lokalna społeczność musi wziąć sprawy w swoje ręce. Jak do tej pory przed zanieczyszczeniami chroniły ich maski przeciwsmogowe oraz filtry powietrza. 

Niepokojące wyniki

Badanie przeprowadzone na 28 dzieciach w Rybniku wykazało, że były one od trzech do dziewięciu razy bardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza niż dzieci we francuskim Strasburgu. W moczu polskich dzieci wykryto średnio o 425% więcej sadzy – substancji rakotwórczej związanej ze spalaniem paliw kopalnych. 

Prof. Tim Nawrot z belgijskiego Uniwersytetu Husselt powiedział, że nigdy nie spotkał się z tak wysokimi stężeniami. 

Sadza szczególnie niebezpieczna dla dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczenia powietrza. Ekspozycja na pyły zawieszone w tak młodym wieku może skutkować zaburzeniami funkcji poznawczych, większą zachorowalnością na choroby układu krążenia, układu oddechowego oraz nowotwory w późniejszym życiu. 

Polski Alarm Smogowy podaje, że zły stan powietrza jest przyczyną 45 tys. przedwczesnych zgonów w kraju i licznych problemów zdrowotnych. 

Polska w czołówce zużycia węgla

Polska produkcja energii jest w dużym stopniu uzależniona od węgla. W 2018 roku 74% energii elektrycznej pochodziło z elektrowni węglowych. Z kolei według Eurostatu w 2019 roku byliśmy liderami w zużyciu węgla wśród państw europejskich.

Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła, że wśród 50 europejskich miast z największym zanieczyszczeniem powietrza, 36 z nich znajdowało się w Polsce.

Źródło: euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.