Mieszkaniec Rybnika ze smogiem walczy w… sądzie

Mieszkaniec Rybnika ze smogiem walczy w… sądzie

Nie tak dawno na łamach portalu Świat OZE pisaliśmy o Clotilde Nonnez, która zdecydowała się na skierowanie pozwu przeciwko Francji w związku z zanieczyszczeniem powietrza powodującym przykre dolegliwości zdrowotne u powódki. Okazuje się, że decyzja ta znalazła swoich naśladowców również w Polsce. Oliwer Palarz jest osobą, która procesuje się z Polską w kwestii smogu, stwarzającego bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia każdego z nas, szczególnie w miesiącach zimowych. Pomimo tego, że batalia sądowa trwa już od dwóch lat, do tej pory nie została ona rozstrzygnięta.

Oliwer Palarz jest członkiem Rybnickiego Alarmu Smogowego. Aktywista domaga się zadośćuczynienia w kwocie 50 tys. zł od Skarbu Państwa, choć – jak sam podkreśla – nie jest to rzecz najważniejsza. Nadrzędnym celem Palarza jest bowiem zwrócenie uwagi na panujący w Polsce problem smogu, a także zwiększenie świadomości na ten temat wśród pozostałych mieszkańców Polski.

W Rybniku, rodzinnym mieści działacza, wskaźniki zanieczyszczeń powietrza potrafią przekroczyć normę w miesiącach zimowych nawet o 3 000% procent. To wartości niewyobrażalne i bez wątpienia mają one ogromny wpływ na samopoczucie oraz dolegliwości zdrowotne mieszkańców.

Tak się czuję, jakbym był więźniem własnego domu, bo nie powinienem wychodzić na zewnątrz. Nie powinienem biegać, jeździć na rowerze, chodzić z dziećmi na spacery. Mówimy w Alarmie [Smogowym – Red.], że żyjemy w komorze gazowo-pyłowej. Może to dziwnie brzmi, ale jak inaczej nazwać tak wysokie stężenia pyłów i benzopirenu? – podsumował  Oliwer Palarz w rozmowie przeprowadzonej na potrzeby portalu SmogLab.

Mieszkaniec Rybnika zaznacza, że ewentualne zadośćuczynienie przeznaczy na szczyty cel. Na razie nie wiadomo, czy je otrzyma, jednak należy trzymać kciuki za to, aby jego długotrwała walka prowadzona w słusznym celu nie poszła na marne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.