Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Roczny koszt zanieczyszczenia powietrza to 2,9 bilionów dolarów

Roczny koszt zanieczyszczenia powietrza to 2,9 bilionów dolarów

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem oraz Greenpeace globalny koszt zanieczyszczenia powietrza wywołany przez paliwa kopalne wynosi 8 miliardów dolarów dziennie. Jednocześnie stanowi to około 3,3% całej światowej produkcji gospodarczej.

Reklama

W raporcie podsumowano koszty związane z zanieczyszczeniami powietrza, spowodowanym spalaniem ropy naftowej, gazu i węgla. 

Stwierdziliśmy, że Chiny, Stany Zjednoczone i Indie ponoszą najwyższe na świecie koszty zanieczyszczenia powietrza paliwami kopalnymi, szacowane odpowiednio na 900 miliardów dolarów, 600 miliardów dolarów i 150 miliardów dolarów rocznieinformują autorzy raportu.

Z obliczeń naukowców wynika, że globalny koszt zanieczyszczenia powietrza z 2018 rok wyniósł 2,9 biliona dolarów. Przez cząsteczki, które wydobywają się podczas spalania, dochodzi do 4,5 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie. Zanieczyszczenia powietrza powodują m.in. nowotwory płuc, udary, zawały serca oraz ostre zapalenia dróg oddechowych u dzieci. Dla przykładu życie w rejonie Delhi jest porównywalne z wypaleniem 10 papierosów dziennie.

To problem, który wiemy jak rozwiązać: poprzez przejście na odnawialne źródła energii, stopniowe wycofywanie pojazdów z silnikami diesla i benzynowymi oraz budowa transportu publicznego podkreśla Minwoo Son z Greenpeace.

Liczby oszacowane przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem oraz Greenpeace są zbliżone do tych, o których mówi Światowa Organizacja Zdrowia.

Źródło: rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.