Zanieczyszczenie powietrza – najpoważniejsze zagrożenie naszych czasów

Najpoważniejsze obecnie zagrożenie dla zdrowia ludzkiego stanowi zanieczyszczenie powietrza – tak wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska. W Europie, w 2016 roku aż 412 tys. osób zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi.

Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska, dotyczący stanu powietrza w Europie wykazał, że w 2016 roku z powodu narażenia na kontakt z pyłami zawieszonymi (PM) zmarło 412 tys. osób, a aż 43 tys. zgonów miało miejsce na terenie Polski. Wyższy wskaźnik umieralności odnotowano jedynie w Niemczech (ok.60 tys.) i Włoszech (ok. 69 tys.) – w krajach znacznie gęściej zaludnionych niż Polska.

Wśród głównych źródeł zanieczyszczeń autorzy raportu wymieniają przemysł, transport drogowy, elektrownie węglowe, rolnictwo i gospodarstwa domowe. Najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami okrzyknięto pyły zawieszone (PM), tlenki azotu i ozonu. Z powodu narażenia na kontakt z azotanami zmarło przedwcześnie 71 tys. osób (w Polsce 1500), natomiast przez zanieczyszczenie ozonem 15 tys. (w Polsce 1100).

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Ocean Cleanup – sposób na zanieczyszczenie oceanów

Zespół naukowców prowadzony przez doktora Christiana Schmidta z niemieckiego Centrum Helmholts ds. Badań Środowiskowych w Lipsku (UFZ) udowodnił, że 80 – 95% plastikowych śmieci, które trafiają do mórz i oceanów, pochodzą z 10 wielkich rzek. Mowa tutaj o: Jangcy, Indus, Rzeka Żółta (Huang He), Hai He, Ganges, Rzeka Perłowa, Amur i Mekong. Te przepływają przez kraje wschodniej Azji, przede wszystkim przez Chiny. Do tego niechlubnego grona, niemieccy naukowcy wliczają jeszcze dwie rzeki afrykańskie: Nil oraz Niger.