Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niezwykłe emocje i adrenalina – myśliwi z Polski chwalą się w Internecie polowaniem na skandynawskie łosie

loś

Niezwykłe emocje i adrenalina – myśliwi z Polski chwalą się w Internecie polowaniem na skandynawskie łosie

Każdy, kto obejrzał “Safari” Ulricha Seidla wie, że niektórzy zapłacą grube miliony, aby kupić sobie możliwość do zapolowania na grubego zwierza. Tam rozrywkę czerpano ze strzelania do żyraf, zebr i innych afrykańskich ssaków. Polacy też lubią strzelać do zwierząt, a polowanie na zakazane w kraju gatunki może odbyć się w innych krajach Europy.

Reklama

Na jednym z polskich portali łowieckich myśliwi opublikowali zdjęcia, jak i komentarze dotyczące polowania na chronione w Polsce łosie. Polowanie na te zwierzęta nie jest zabronione w Skandynawii, gdzie udali się obywatele naszego kraju. Polowanie – bestialska rozrywka czy prawdziwa natura homo sapiens?

W sieci można znaleźć komentarz myśliwego:

W tym kraju (czyli w Szwecji – przyp. red.) nie ma idiotycznych przepisów i towarzyszyła mu jego córka, która nakręciła krótki film. Bez wątpienia będzie hitem Internetu. Wszystkim miłośnikom łosi przypominam, że w Skandynawii to gatunek łowny.

Prawo zwierząt

W Polsce obowiązuje zakaz polowania na łosie.
Jednak o zniesienie moratorium na odstrzał łosi występowały już wojewódzkie Izby Rolnicze, które skarżyły się na zniszczenia spowodowane przez te zwierzęta. Łosie nie znajdują się pod ścisłą ochroną. W obecnym miesiącu, mimo że proceder był nielegalny, odbyło się polowanie na zwierzę, któremu myśliwy obciął głowę, chwaląc się tym faktem na portalu społecznościowym. 

Łosie, według ekspertów przyrody, powinny zostać objęte szczególną ochroną także ze względu na ciągle zmniejszającą się populację. Specjaliści z Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN w lutym wystosowali odpowiedni list do władz, w którym ostrzegali przed zagrożeniem ponownego wymarcia łosi. Przypomnijmy, że w lutym tego roku pojawił się wniosek rolników i lobby myśliwych o włączenie łosi do zwierząt, na które można polować. 

Według szwedzkiego prawa zbiorowe polowanie na łosie jest legalne, nie można za to polować na większości terenów parków narodowych, chyba że zwierzęta wywołają tam znaczne szkody. Polowanie na łosie (oraz jelenie wirginijskie) jest również legalne w Finlandii, o czym na polskich stronach internetowych powiadamiają myśliwi.

Źródło: niechzyja.pl, svenskjakt.se

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.