Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

USA: Czy to koniec mokrych targów?

Mokre targi

USA: Czy to koniec mokrych targów?

Senatorowie Stanów Zjednoczonych, Cory Booker i John Cornyn, przedstawili projekt ponadpartyjnej ustawy o nazwie Preventing Future Pandemics. Nowa legislacja miałaby chronić nie tylko zwierzęta, lecz także zdrowie społeczeństwa. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Zakazać mokrych targów

Ustawa nakazywałaby Departamentowi Stanu współpracę z partnerami międzynarodowymi w celu likwidacji komercyjnych rynków oferujących artykuły pochodzenia zwierzęcego. Legislacja mogłaby położyć kres importu, eksportu oraz sprzedaży dzikich, żywych stworzeń. 

Cory Booker
Cory Booker
KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Senatorowie podkreślili, że COVID-19 to tylko jedna z wielu epidemii odzwierzęcych, zaraz po SARS, MERS, eboli, AIDS oraz wielu innych. Patogeny, które początkowo występowały tylko w dzikiej przyrodzie, poprzez bezpośrednie lub pośrednie działania przenosiły się na ludzi. Sprzyjały temu mokre targi oraz handel produktami zwierzęcymi. 

Ponadpartyjne porozumienie

Od SARS, przez ebolę, po COVID-19. Ryzyko przenoszenia chorób z dzikich zwierząt na ludzi stale zagraża globalnemu zdrowiu publicznemu. Wiemy, że mokre targi i międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami znacznie zwiększają to ryzyko – tłumaczył Cory Booker. – Ciągle walczymy z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. W Stanach Zjednoczonych musimy również współpracować z naszymi międzynarodowymi partnerami, aby zapobiec kolejnej śmiertelnej pandemii. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Ciągła konsumpcja dzikich zwierząt i niehigieniczne warunki na mokrych targach sprawiają, że pojawienie się kolejnej pandemii jest tylko kwestią czasu. Spożywanie dzikich zwierząt stanowi zagrożenie dla zdrowia na świecie. Musimy koniecznie zmienić myślenie i przestać postrzegać ochronę przyrody i zdrowie publiczne jako oddzielne kwestie – powiedział Mike Quigley ze stanu Illinois. 

 

fred upton
Fred Upton

Okrutne i niehigieniczne praktyki związane z handlem dzikimi zwierzętami bezpośrednio przyczyniają się do groźnych chorób, takich jak COVID-19 – stwierdził Fred Upton ze stanu Michigan. – Ustawa o zapobieganiu przyszłym pandemiom jest zdroworozsądkowym aktem prawnym, która zagwarantuje, że nigdy nie będziemy mieli tak poważnego kryzysu zdrowia publicznego jak dzisiaj. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, narażamy siebie i nasze dzieci na kolejną globalną pandemię.

Założenia ustawy Preventing Future Pandemics

  • Polityka Stanów Zjednoczonych ukierunkowana jest na współpracę z partnerami państwowymi i zagranicznymi w celu likwidacji mokrych targów, zakończenia handlu dzikimi zwierzętami przeznaczonymi do spożycia oraz budowanie międzynarodowych koalicji w celu zmniejszenia popytu na egzotyczną faunę. Ustawodawca jednocześnie ma na uwadze, że na świecie wciąż istnieją społeczności wiejskie, którym brakuje alternatywnych źródeł żywności. 
  • Departament Stanu może wykorzystywać sankcje ekonomiczne i dyplomatyczne do likwidacji mokrych targów oraz zatrzymania handlu dzikimi zwierzętami.
  • Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) może być finansowana w celu pracy nad zmniejszeniem popytu na dzikie zwierzęta przeznaczone do konsumpcji. 
  • Ustawodawca zabrania importu, eksportu i sprzedaży żywych dzikich zwierząt w celu spożycia ich przez ludzi jako żywność lub leki na terenie Stanów Zjednoczonych.

Źródło: worldanimalnews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.