OZE 8 mln euro z UE na budowę norweskiego eko statku 27 października 2020 OZE 8 mln euro z UE na budowę norweskiego eko statku 27 października 2020 Przeczytaj także OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. OZE Fałszywe kontrole fotowoltaiki. URE ostrzega prosumentów przed oszustami Urząd Regulacji Energetyki (URE) ponownie wydał ostrzeżenie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych przed osobami podszywającymi się pod kontrolerów. Oszuści, podając się za pracowników urzędu lub nieistniejących agencji, próbują wyłudzić dane osobowe lub uzyskać nieuprawniony wstęp na teren prywatnych posesji. To idealny czas na inwestowanie w zieloną energię, szczególnie w branży transportowej. Przejście sektora morskiego na coraz bardziej zrównoważone źródła energii ma pomóc w ambitnych planach osiągnięcia zeroemisyjności. Reklama Prototypowy, zeroemisyjny statek napędzany wodorem mógłby wypłynąć na norweskie wody już za 4 lata. Wizyjny Topeka miałby transportować wodór do obszarów strategicznych i pełnić ważną funkcję handlową. Projekt dostał 8-milionowe dofinansowanie z unijnego funduszu badań i innowacji. Jest to szczególnie istotna wiadomość, wskazująca na realne przemiany w kwestii zrównoważonego rozwoju na świecie. Na spokojnych wodach Statek Topeka ma być wyposażony w akumulator o pojemności 1000 kilowatogodzin. Będzie zasilany zielonym wodorem, co oznacza, że nie będzie emitował żadnych gazów cieplarnianych. Premierowy rejs Topeka jest zaplanowany na 2024 rok. Projekt HySHIP miał na celu stworzenie statku o dwóch funkcjach: Topeka będzie przewoził ładunki handlowe między norweskimi portami, a także dostarczy do bunkrów paliwowych umiejscowionych wzdłuż wybrzeża czystoenergetyczny wodór. Norwegia planuje też budowę dodatkowych farm morskiej energii wiatrowej – chce tym samym obniżyć obecny poziom emisyjności. Per Brinchmann, wiceprezes ds. projektów specjalnych w firmie Wilhelmse skomentował w oświadczeniu prasowym nowy projekt: – Topeka będzie naszym pierwszym krokiem w kierunku transportu opartego na zielonym wodorze. Ciekły wodór [LH2] będzie kluczowym elementem nowego ekosystemu, który zniweluje emisję CO2. Pozbędziemy się tym samym z dróg około 25 000 ciężarówek rocznie. W inicjatywę budowy statku zaangażowany jest także Energy Major Equinor. Spółka jest dumna z udziału w nowoczesnym projekcie, który ma za zadanie zmniejszyć emisję CO2 w Norwegii wytwarzaną przez transport morski. Unijny program przewiduje dokonać niedługo szczegółowych ustaleń i ostatecznego porozumienia jeszcze w tym roku. HySHIP planuje też wesprzeć finansowo budowę kolejnych eko statków: wodorowej barki, szybkiego promu i statku dalekomorskiego. Szwedzki statek towarowy napędzany… wiatrem Źródło: euractiv.com, fot. główne Wilhelmsen Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.