Czy produkcja odzieży może iść w parze z etyką i ekologią? Oczywiście! A udowadniają to półfinaliści konkursu mody Responsible Fashion Awards, organizowanego przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru, we współpracy z LPP. Ich nowatorskie projekty cechuje nie tylko stylowy design, lecz także troska o środowisko naturalne i prawa człowieka.
Cel – stylowa i etyczna moda
Pisaliśmy już o tym, czym jest Fast Fashion, oraz jakie problemy dla środowiska i człowieka niesie ze sobą. Dlatego tak istotne jest, aby edukować młodych projektantów i przyszłych właścicieli marek w zakresie odpowiedzialnego biznesu i etycznej mody.
Takim celom służy konkurs Responsible Fashion Awards. Dodatkowo, stanowi on szansę dla młodych projektantów z całej Polski na zaistnienie – nie tylko jako artyści, lecz także świadomi producenci, prekursorzy świadomych i etycznych praktyk w branży modowej.
– Myślę, że celów, które spełnia RFA jest bardzo wiele. Jednym z ważniejszych jest na pewno edukacja i uwrażliwianie projektantów, pokazywanie nowych tkanin, możliwość pracy z nimi. Jednak trzeba też pamiętać o przekazie jaki płynie z samej idei konkursu. Przecież odzież to też nośnik wartości – podkreśla Anna Miazga, ekspertka i innowatorka zrównoważonego rozwoju w modzie.
Jury oceniają także pochodzenie tkanin
Podczas konkursu oceniany jest nie tylko sam design, ale również tkaniny, pochodzenie proponowanych materiałów i sposób ich połączenia w kontekście recyklingu stroju.
W tegorocznej edycji projekty oceniają znani wykładowcy, projektanci oraz aktywiści ekologiczni z całego świata, m.in.: profesor Theresa Lobo z IADE Creative University z Lizbony, Martyna Kozłowska, koordynatorka kampanii antyfutrzarskiej Fundacji Viva, Wiktoria Frankowska, zwyciężczyni I edycji RFA, profesor Bram Jespers z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie oraz dr Magdalena Płonka, dyrektorka MSKPU i autorka książki o CSR w modzie.
– RFA to także odpowiedź na potrzebę branży, która oczekuje coraz częściej specjalistycznych kwalifikacji od rekrutowanych projektantów – powiedziała Magdalena Płonka, i wyjaśniła: – Jeżeli zerkniemy na artykuły pojawiające się w sieci, w tym na BoF, to łatwo zauważyć, że wiedza z zakresu CSR, czy z technologii związanej z ekologią jest coraz częściej wymieniana wśród poszukiwanych kompetencji. Stąd idea konkursu oraz partnerstwo z LPP – mamy wspólny mianownik w działaniu- przygotowanie młodych twórców do pracy w duchu etyki oraz „zielonych” rozwiązań.
Pokazy laureatek poprzedniej edycji
Tegoroczna edycja konkursu wyłoniła już 10 półfinalistów. Zwycięzcę poznamy 2 marca 2021 roku. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z pokazami dyplomowymi zwyciężczyń poprzedniej edycji: Wiktorii Frankowskiej (kategoria: Pasjonata) oraz Marty Janikowskiej (kategoria: Profesjonalista).
Wiktoria Frankowska
Marta Janikowska
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.