Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zieleń w centrum Katowic. Wiśnie, klony i szlachetne krzewy

katowice

Zieleń w centrum Katowic. Wiśnie, klony i szlachetne krzewy

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej zamierza pożegnać surmie, rosnące do tej pory na Placu Kwiatowym. Zastąpią je wiśnie, klony i inne szlachetne krzewy. Nowa zieleń przyozdobi centrum stolicy województwa śląskiego już pod koniec kwietnia. Inicjatywa wpisuje się w plany zazieleniania Katowic. 

Reklama

Zielony budżet 

Jak zaznacza prezydent Katowic Marcin Krupa, prowadzone są działania, zmierzające do zazielenienia miasta. Na ten cel został wyznaczony tzw. “zielony budżet”. W projektach, które obejmują m.in. sadzenie łąk i drzew, aktywnie mogą uczestniczyć mieszkańcy. 

– Chcemy, aby zieleni w mieście było jak najwięcej i dlatego cieszę się, że na Placu Kwiatowym i ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Należy pamiętać, że będą one miały nie tylko wymiar estetyczny, ale wpłyną także na polepszenie jakości powietrza w Katowicach – powiedział prezydent.

Zieleń z Katowic przejdzie rewitalizację

Rosnące do tej pory na Placu Kwiatowym surmie zostaną starannie wykopane i przeniesione do Działu Produkcji Roślinnej ZZM. Tam przejdą niezbędną kurację, po której będą mogły być zasadzone w innym miejscu. W centrum Katowic zastąpi je 16 wiśni pikowanych i 15 klonów czerwonych.

22

Katowiczanie pożegnają również klony jesionolistne umieszczone wzdłuż ulicy 3-go Maja. Trafią one na kurację szklarniową wraz z surmiami. Na ich miejscu pojawi się 28 klonów polnych, krzewy jałowca płożącego, cisu pośredniego, róże oraz pnącza bluszczu pospolitego. 

Inwestycja wyniesie ok. 250 tys. zł.

Pozytywne zmiany po COP24

W 2014 roku Katowice były gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ (COP24). Po tym wydarzeniu miasto jeszcze intensywniej zaangażowało się w ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. Od tego czasu opracowano poradnik dla mieszkańców “Przystosuj się!”, powołano komisję klimatu i przyjęto Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu.

Na uwagę zasługuje również sklep “Spichlerz”, projekt Fundacji Wolne Miejsce. Inicjatywa nie tylko zapobiega marnowaniu jedzenia, ale także wspiera osoby z niskim dochodem. 

Źródło: portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.