Polska Zieleń w centrum Katowic. Wiśnie, klony i szlachetne krzewy 04 lutego 2021 Polska Zieleń w centrum Katowic. Wiśnie, klony i szlachetne krzewy 04 lutego 2021 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej zamierza pożegnać surmie, rosnące do tej pory na Placu Kwiatowym. Zastąpią je wiśnie, klony i inne szlachetne krzewy. Nowa zieleń przyozdobi centrum stolicy województwa śląskiego już pod koniec kwietnia. Inicjatywa wpisuje się w plany zazieleniania Katowic. Reklama Zielony budżet Jak zaznacza prezydent Katowic Marcin Krupa, prowadzone są działania, zmierzające do zazielenienia miasta. Na ten cel został wyznaczony tzw. “zielony budżet”. W projektach, które obejmują m.in. sadzenie łąk i drzew, aktywnie mogą uczestniczyć mieszkańcy. – Chcemy, aby zieleni w mieście było jak najwięcej i dlatego cieszę się, że na Placu Kwiatowym i ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Należy pamiętać, że będą one miały nie tylko wymiar estetyczny, ale wpłyną także na polepszenie jakości powietrza w Katowicach – powiedział prezydent. Zieleń z Katowic przejdzie rewitalizację Rosnące do tej pory na Placu Kwiatowym surmie zostaną starannie wykopane i przeniesione do Działu Produkcji Roślinnej ZZM. Tam przejdą niezbędną kurację, po której będą mogły być zasadzone w innym miejscu. W centrum Katowic zastąpi je 16 wiśni pikowanych i 15 klonów czerwonych. Katowiczanie pożegnają również klony jesionolistne umieszczone wzdłuż ulicy 3-go Maja. Trafią one na kurację szklarniową wraz z surmiami. Na ich miejscu pojawi się 28 klonów polnych, krzewy jałowca płożącego, cisu pośredniego, róże oraz pnącza bluszczu pospolitego. Inwestycja wyniesie ok. 250 tys. zł. Pozytywne zmiany po COP24 W 2014 roku Katowice były gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ (COP24). Po tym wydarzeniu miasto jeszcze intensywniej zaangażowało się w ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. Od tego czasu opracowano poradnik dla mieszkańców “Przystosuj się!”, powołano komisję klimatu i przyjęto Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. Na uwagę zasługuje również sklep “Spichlerz”, projekt Fundacji Wolne Miejsce. Inicjatywa nie tylko zapobiega marnowaniu jedzenia, ale także wspiera osoby z niskim dochodem. Katowice: zielony rozwój i pierwszy w kraju sklep dla najuboższych Źródło: portalkomunalny.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.