Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zieleń w centrum Katowic. Wiśnie, klony i szlachetne krzewy

katowice

Zieleń w centrum Katowic. Wiśnie, klony i szlachetne krzewy

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej zamierza pożegnać surmie, rosnące do tej pory na Placu Kwiatowym. Zastąpią je wiśnie, klony i inne szlachetne krzewy. Nowa zieleń przyozdobi centrum stolicy województwa śląskiego już pod koniec kwietnia. Inicjatywa wpisuje się w plany zazieleniania Katowic. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zielony budżet 

Jak zaznacza prezydent Katowic Marcin Krupa, prowadzone są działania, zmierzające do zazielenienia miasta. Na ten cel został wyznaczony tzw. “zielony budżet”. W projektach, które obejmują m.in. sadzenie łąk i drzew, aktywnie mogą uczestniczyć mieszkańcy. 

– Chcemy, aby zieleni w mieście było jak najwięcej i dlatego cieszę się, że na Placu Kwiatowym i ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Należy pamiętać, że będą one miały nie tylko wymiar estetyczny, ale wpłyną także na polepszenie jakości powietrza w Katowicach – powiedział prezydent.

Zieleń z Katowic przejdzie rewitalizację

Rosnące do tej pory na Placu Kwiatowym surmie zostaną starannie wykopane i przeniesione do Działu Produkcji Roślinnej ZZM. Tam przejdą niezbędną kurację, po której będą mogły być zasadzone w innym miejscu. W centrum Katowic zastąpi je 16 wiśni pikowanych i 15 klonów czerwonych.

22

Katowiczanie pożegnają również klony jesionolistne umieszczone wzdłuż ulicy 3-go Maja. Trafią one na kurację szklarniową wraz z surmiami. Na ich miejscu pojawi się 28 klonów polnych, krzewy jałowca płożącego, cisu pośredniego, róże oraz pnącza bluszczu pospolitego. 

Inwestycja wyniesie ok. 250 tys. zł.

Pozytywne zmiany po COP24

W 2014 roku Katowice były gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ (COP24). Po tym wydarzeniu miasto jeszcze intensywniej zaangażowało się w ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. Od tego czasu opracowano poradnik dla mieszkańców “Przystosuj się!”, powołano komisję klimatu i przyjęto Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu.

Na uwagę zasługuje również sklep “Spichlerz”, projekt Fundacji Wolne Miejsce. Inicjatywa nie tylko zapobiega marnowaniu jedzenia, ale także wspiera osoby z niskim dochodem. 

Źródło: portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.