Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Meble z recyklingu. Zrób to sam, oddaj lub kup przetworzone

furniture

Meble z recyklingu. Zrób to sam, oddaj lub kup przetworzone

Czy meble z recyklingu osiągną status światowego trendu w wyposażeniu wnętrz? Powoli zmierzają do tego mniejsze i globalne marki, które wykonują renowację starych i zużytych mebli lub kreują nowe produkty z surowców z recyklingu. Kilka procent odpadów, których się pozbywamy co roku, stanowią meble i artykuły wyposażenia wnętrz.

Reklama

Upcykling meblowy

Meble z recyklingu to szerokie pojęcie, którego zakłada różnorodne formy przetwarzania odpadów i produkcji nowych przedmiotów. Niektóre elementy wyposażenia mogą zostać zrobione z artykułów i surowców, które wcześniej istniały, jako zupełnie inne rzeczy lub niewykorzystane surowce. Coraz częściej spotykamy się w przestrzeni publicznej z wykorzystaniem drewnianych palet, które służą za stoły i ławki. Siedziska tworzy się także ze szprych i opon – samochodowych lub rowerowych, a także z tektury, korków, nawet torów kolejowych. Każdą formę można wykorzystać na stworzenie nowego krzesła, hamaka, czy stolika (użyto do tego celu także kije bilardowe). Niektórzy swoje konstrukcje podtrzymują związanymi butelkami PET, choć istnieją i bardziej zrównoważone i ekologiczne produkty, z których można wyczarować prawdziwe designerskie arcydzieła.

7 rLGTOaF0fWIG0
Meble z palet

Z kolei modne pufy, które dopasowują się do kształtu ciała siedzącego w środku wypełnione są różnymi surowcami – często styropianem lub innym plastikowym kawałkami, lub w naturalnej wersji, łuską gryczaną. Z oryginalnego pomysłu przetworzenia masek na meble zasłynął Koreańczyk Ha-neul.

Inne sposoby recyklingu mebli

Znane nam z kultury zachodniej, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych oraz z krajów europejskich, np. Niemiec i Holandii wystawki to stary i sprawdzony sposób, aby podarować meblom szansę na drugie życie. Również w Polsce popularne stało się wymienianie meblami. Choć takie wystawki zdarzają się najczęściej przy osiedlowych śmietnikach, to i  w mediach społecznościowych można włączyć się do grup poświęconych gospodarowaniu artykułami domowymi i meblami o większym i mniejszym gabarycie. Dzięki tej komunikacji zyskują obie strony i środowisko – ktoś oddaje mebel, inny go odbiera i użytkuje, nie tracąc energii i surowca, który może nadal służyć.

Surowce krążą w GOZ

Naprawa i podzielenie się z kimś już nieużywanym artykułem, może wspomóc gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której tak ważne jest zatrzymywanie danego surowca w obiegu tak długo, jak to możliwe. Jeżeli meble nadają się jeszcze do czegoś więcej, niż tylko do wysypiskowego śmietnika lub niszczarki, warto zachować taki mebel, odnowić go, zmodyfikować jego przeznaczenie lub podać dalej. 

Leżanka z tektury i korka, źródło: czasnawnetrze.pl

Ważna jest funkcjonalność i wyobraźnia, bowiem z odpowiednimi narzędziami jesteśmy w stanie przekształcać odpady w gotowe produkty, np. ze ścinek materiałów lub starych firan, możemy uszyć wielorazowe torebki na zakupy, woreczki do prania, czy dywaniki i chodniczki – tak, jak zrobiła to, chociażby IKEA, ale i wielu mniejszych, kreatywnych autorów mody i wyposażenia wnętrz.

IKEA przetwarza

Jedna z największych marek wyposażenia domowego na świecie skupia się na ideach less i zero waste, np. dzięki recyklingowi i wykorzystywania odpadów. Dywaniki TÅNUM są wykonane ze ścinek tkanin pozostałych po produkcji pościeli, a z kolei 70% wypełnienia kołdry GLANSVIDE powstało z poddanego recyklingowi tworzywa PET. Podobnie z PET powstały produkty odzieżowe marki Freeme Yoga i Slogan.

Sklep IKEA skupia się na poszukiwaniu takich rozwiązań, które będą spełniać kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym. Wynikiem tego jest pozyskiwanie surowców ze zrównoważonych źródeł oraz przejście na produkcję artykułów, pochodzących wyłącznie z recyklingu. Do 2030 roku sklep planuje wytwarzać produkty w 100% pochodzące materiałów odnawialnych lub tych, które powstały w procesie recyklingu.

Oprócz tego IKEA oferuje swoim klientom możliwość odbioru starych materacy, foteli i sof. Za dodatkową opłatą i podczas zakupów nowych mebli z salonu, pracownicy odbiorą stare meble.

źródło: IKEA, meble-ekostyl.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.