Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rowerowy ranking miast

bike

Rowerowy ranking miast

Sezon na rower trwa cały rok. Codzienność miejskich rowerzystów w dużej mierze zależy od przygotowanej infrastruktury. Po którym mieście jeździ się najswobodniej? Oto dane dotyczące miast, w których rowerzyści mogą szusować – z korzyścią dla własnego zdrowia, innych ludzi i klimatu.

Reklama

Rowerzyści w Polsce

Jeżeli budowa ścieżki rowerowej nie wiąże się z wycinką oraz nadmierną eksploatacją przyrody, wydaje się idealnym rozwiązaniem dla rowerzystów i mieszkańców miast. Zeroemisyjne środki transportu są rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla planety, a jazda rowerem to cała gama zalet. 

Bydgoskie Centrum Rowerowe postanowiło przeanalizować, które polskie miasta najbardziej dbają o  bezpieczeństwo i swobodę rowerzystów. Wzięto pod uwagę też funkcjonowanie wypożyczalni rowerów miejskich, liczbę stojaków rowerowych w mieście, czy udział projektów rowerowych w lokalnych budżetach obywatelskich. Do oceny poszczególnych kategorii posłużyła specjalna skala.

Pierwsze miejsce w rankingu miast przyjaznym rowerzystom zostało przyznane stolicy Polski, drugą i trzecią pozycję na podium zajął kolejno Wrocław i Poznań. Warszawa jest też liderem w budowie największej liczby tras w 2020 roku. Stworzono wówczas nowe 45 km tras dla rowerzystów. Z kolei najwięcej stojaków na jednoślady znajduje się w Gdańsku – 8200 szt., Wrocławiu – 7660 i Krakowie – 7201 (ilość stojaków na metr kwadratowy).

Najwięcej stacji napraw, można z kolei znaleźć w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku.

9UzZ UR8Tzz1kwxNNeg4xtuDumxJV2hJkOZbD Mm2hc450UJVCTisMl2nwe QC7sCiLM9mr6nYm6Hw2Ux0PnNRWjSSaYMbDjeUaV78JEtfd b9jyoTym5mFyzbSTNpuw3tLyt4tX
źródło: Centrum Rowerowe

TOP miasta rowerowe w Polsce

  1. Warszawa
  2. Wrocław
  3. Poznań
  4. Bydgoszcz
  5. Gdańsk oraz Lublin
  6. Białystok
  7. Kraków 
  8. Łódź

Centrum Rowerowe sprawdziło też, ile ścieżek rowerowych jest w poszczególnych miastach kraju. Sprawdzono łączną długość dróg rowerowych w danej metropolii, a następnie obliczono ich stosunek do długości wszystkich dróg w obrębie administracyjnych granic. Wyniki zostały podane w procentach.

Podążając za tym schematem, okazało się, że najwięcej dróg rowerowych jest we Wrocławiu (37%). A następnie w Białymstoku (36%) oraz w Poznaniu (35%).

4T4QJR otr6 x zq2iNFkJa90F SJKZfKyDmAHxGCX2yEHCHMQ8oKfkCeWGuzI8uWFXZorGxe2GlcVj9A7ZUIcbRYM2kUm K5v1wWKnv49eir9Vt6yXX V2HSUuzBWc n hAaCfZ
źródło: Centrum Rowerowe

Świat

W 2020 roku opublikowano z kolei listę najbardziej przyjaznych rowerzystom miast Europy. Nie dziwi fakt, że na liście znalazły się dwa holenderskie miasta. Tam, kultura rowerowa stanowi integralną część życia Holendrów i innych narodów, które z radością korzystają z ogromnej ilości ścieżek rowerowych. Przejazdy rowerem stanowią w Królestwie Niderlandów ponad ¼ spośród wszystkich form codziennego transportu. Miejmy nadzieję, że w Polsce znajdzie się więcej funduszy dla jednej  z najlepszych, integralnych form przemieszczania się, jaką jest jazda na rowerze.

TOP 10 miast rowerowych w Europie (2019 r.)

  1. Kopenhaga
  2. Amsterdam  
  3. Utrecht 
  4. Antwerpia 
  5. Strasburg 
  6. Bordeaux 
  7. Oslo 
  8. Paryż 
  9. Wiedeń 
  10. Helsinki 

Chcesz poznać szczegółowy raport dotyczący rowerowych miast? Wejdź na stronę Centrum Rowerowego.

źródło: materiały prasowe, centrumrowerowe.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.