Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japońska gazeta rozsiewa dobre wieści

kwiaty

Japońska gazeta rozsiewa dobre wieści

W piwnicach nałogowych czytelników piętrzą się stosy starych gazet. Japoński dziennik Mainichi ma pomysł, co zrobić, aby kolejne z nich nie zajmowały cennego miejsca, lecz przysłużyły się naturze. 

Reklama

Podrzyj i wyrzuć z czystym sumieniem 

Przeczytane gazety i stare książki można oczywiście przeznaczyć na makulaturę. Ale Mainichi proponuje podrzeć je na drobne kawałki. Następnie, wrzucić w ziemię i regularnie podlewać. Po kilku tygodniach z gazety wyrosną rośliny. Wszystko za sprawą nasion kwiatów i ziół, które zostały wplecione w biodegradowalny papier.

Kwiaty warte 80 milionów 

Pomysł, choć nie jest nowy, zyskał wielu zwolenników. Biodegradowalne wydanie dziennika rozeszło się w nakładzie czterech milionów, zapewniając wydawcy przychód w wysokości 80 milionów jenów (ok. 2,8 mln zł). Do inicjatywy przyłączyły się również szkoły. Specjalne wydanie gazety stanowiło dobrą okazję, aby pokazać uczniom, jak istotny jest recykling. 

Własny papier w zasięgu ręki

Stworzenie roślinnego papieru wbrew pozorom jest bardzo łatwe. Podpowiemy Ci, jak to zrobić w czterech krokach. 

Krok 1: Przygotuj stare gazety, książki, papierowe torby po zakupach czy jakikolwiek papier, którego nie potrzebujesz. Porwij go na niewielkie kawałki i wrzuć do blendera, tak aby wypełnił połowę urządzenia. 

Krok 2: Kawałki papieru zalej ciepłą wodą do ok. ¾ wysokości blendera. Blenduj wszystko przez ok. 40 sekund.

Krok 3: Do zblendowanej masy dodaj łyżkę nasion dowolnej rośliny. Nie blenduj ponownie. Wystarczy, że wymieszasz wszystko łyżką. Następnie pozbądź się jak największej ilości wody z mieszaniny, np. przesiewając ją przez sitko. 

Krok 4: Na płaskiej powierzchni rozłóż ręcznik lub materiał flanelowy. Wylej masę na tkaninę i użyj łyżki, aby rozprowadzić ją tak cienko, jak tylko to możliwe. Możesz użyć gąbki, aby odsączyć ewentualny nadmiar wody. Po wyschnięciu papier jest gotowy do użycia. 

Źródło: brightvibes.com, naturesseed.com

Fot. Emma/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.