Energia odnawialna oznacza dzisiaj szansę na ograniczenie zanieczyszczeń, oszczędność i niezależność energetyczną. Potencjał energetyczny żywiołów był jednak analizowany już dawno temu. Cofnijmy się do 1948 roku, a nawet jeszcze wcześniej.
Woda
Pierwsze informacje o wykorzystaniu wody w celach energetycznych sięgają I wieku. Początkowo koła wodne były wykorzystywane w młynach. Dopiero 1000 lat później energię wody zaczęto stosować i w innych gałęziach przemysłu – w kuźniach czy tartakach.
Energia wodna w Polsce została wykorzystana w 1910 roku, kiedy to w Gdańsku zbudowano pierwsze elektrownie wodne. 1923 rok był z kolei przełomowy, od tego czasu w Polsce rozpoczął się rozwój elektroenergetyki (elektrownia na rzece Czarna Woda w Gródku). Energią wodną w latach 40. XX zaczęto się interesować m.in. z powodu obaw o wyczerpanie złóż węgla, który stanowił integralną część światowej energetyki.
Węgiel
Pierwsza udokumentowana informacja o wydobyciu węgla na Dolnym Śląsku pochodzi z 1434 roku. Data ta pozwala zrozumieć, że zapotrzebowanie na energię jest nieodłącznym elementem życia ludzi. Jednak przemysł wydobywczy nie jest przyjazny dla środowiska. Nie należy też do źródła nieskończonego – eksploatowane złoża wreszcie muszą się wyczerpać.
Połowa wieku XX
W ramach ciekawostki proponujemy film o energii odnawialnej p.t. “Energy in our rivers”.
W powyższym filmie z 1948 roku zobaczymy kilka ujęć wodospadu Niagara. To tutaj w 1895 roku powstała pierwsza elektrownia wodna.
Narrator opowiada też, dlaczego niektóre rzeki nie nadają się do wytwarzania energii oraz co powoduje, że hydroenergia ma wyższość nad węglem.
źródło: A. Frużyński, Zarys dziejów górnictwa węgla kamiennego w Polsce, uwm.edu.pl, hackaday.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.