Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gaz najdroższy od 13 lat

gas

Gaz najdroższy od 13 lat

Niepocieszeni właściciele samochodów ze zbiornikiem na LPG oraz użytkownicy gazu w gospodarstwach domowych patrzą ze zmartwieniem na obecne ceny rynkowe surowca. Ceny gazu są u nas najwyższe od niemal 13 lat. Dlaczego płacimy tak dużo i co czeka nas zimą?

Reklama

Gaz podrożał trzykrotnie

W Polsce zużyliśmy w 2020 r. gaz o równowartości blisko 12 mld zł. Popyt wzrasta, a cena wraz z nim. Równolegle maleje skala wydobycia gazu ziemnego w kraju. Chociaż spodziewaliśmy się takiego obrotu wydarzeń, trudno przystosować się do nowych cen za gaz. Auto gaz drożeje podczas gdy inne paliwa zachowują w miarę stabilne ceny, wynika z aktualnych sierpniowych ocen. Za LPG płaci się obecnie po 2,67 zł/l.

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że cena gazu ziemnego za drugi kwartał tego roku wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu do ubiegłego roku. Równolegle w 2020 r. cena gazu znacznie spadła względem lat poprzednich (informacja na wykresie). Ponadto to druga najwyższa cena zakupu gazu sprowadzanego z Unii Europejskiej odnotowana od 2015 r.

J nPP4QlzkrYOJ4ADqd6dzVtoMRsjedGD7t3WG24ccyIt5MU4YXsLq3CS3FsAzmFFWOZU0J8H5HdMs0ObTMaRlqBMMYnJCxAuDLkHLabVTZ2hVpCi aMudeVzZjqp9dWZpm6YlVf
Średnie ceny zakupu gazu ziemnego z UE. W drugim kwartale tego roku gaz jest trzy razy droższy niż w ubiegłym roku, źródło: URE

Równolegle eksperci zaznaczają, że rekordowo tani gaz w zeszłym roku to już przeszłość, a należy szykować się na jeszcze większe podwyżki, dotkliwe szczególnie zimą. PGNiG przewiduje, że tak wysokie poziomy cen będą trwać jeszcze do końca I kwartału 2022 r. Tydzień temu notowania gazu przekroczyły 43 euro za MWh, a cena surowca wzrosła do 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. 

Dlaczego  jest tak drogo? Przyczyn jest kilka: duży popyt, małe zapasy, oraz ograniczania dostaw gazu przez Gazprom, który zrezygnował z aukcji na dodatkowe przesłanie surowca przez Ukrainę. Rosjanie skupili się na budowie gazociągu Nord Stream 2 i unikają przesyłu surowca przez Polskę. Wyższe ceny są też podyktowane wzmożonym popytem na ten surowiec w Chinach, Indiach oraz Brazylii. W USA, które przesyłają gaz do Europy także wzrosła cena LNG. Duże firmy, takie jak Grupa Azoty już teraz są przygotowane na dłuższe podwyżki cen.

image 1

Dostawami gazu w Polsce zajmuje się Polska Spółka Gazownictwa oraz mniejsi dystrybutorzy: PSSE Media Operator sp. z o.o., Polenergia Kogeneracja Sp. z o.o., ESV Wisłosan sp. z o.o. Sprzedażą surowca trudnią się zaś m.in.: Energa, PGE, PGNiG, EWE, innogy, Tauron, Grupa Unimot i inni. Czy obietnice sprzedawców o korzyściach cenowych i bezpieczeństwie dostaw zostaną pokryte? Robert Brzozowski, wiceprezes spółki Unimet mówi, że to dywersyfikacja (przyp. red. zróżnicowanie produkcji, usług i dostaw) źródeł gazu jest kluczowa dla spółki i ma prowadzić do uniezależnienia się od rynkowej niestabilności.

Ropa

Reuters donosi, że 18 sierpnia odnotowano 2% spadek cen ropy. Przewiduje się, że taki wynik spowodowany jest zmniejszeniem aktywności gospodarczej w Chinach. Gospodarka chińska spowolniła, co ma wpływ na globalny przemysł rafineryjny. Oba gatunki benzyn nadal kosztują teraz kolejno 5,99 oraz 5,74 zł/l. Za litr diesla płaci się 5,43 zł/l.

źródło: parkiet.com, rp.pl, URE

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.