Polska W Katowicach 44 miliony złotych przeznaczone zostanie na termomodernizację budynków miejskich 16 lutego 2017 Polska W Katowicach 44 miliony złotych przeznaczone zostanie na termomodernizację budynków miejskich 16 lutego 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W Katowicach 18 miejskich budynków przejść ma termomodernizację w tym i przyszłym roku. Inwestycje te sfinansowane będą częściowo z funduszy unijnych. Z 44 milionów złotych, jakie kosztować mają wszystkie inwestycje, 27,5 miliona pochodzić będzie ze środków UE. Modernizowane będą szkoły, żłobki i przedszkola. Jak podkreślają władze Katowic działania te są wyrazem troski o środowisko i czyste powietrze w mieście. Reklama Jak mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic: W walce o czyste powietrze najbardziej efektywne są działania, które są prowadzone przez cały rok w wielu różnych sferach. Dlatego pozyskanie aż 27 mln zł na termomodernizację 18 miejskich budynków miejskich doskonale wpisuje się w inne nasze działania, takie jak wymiana kotłów węglowych, inwestowanie kilkuset milionów złotych w komunikację publiczną, czy też spotkania edukacyjne. Zarząd województwa Śląskiego wybrał właśnie projekty, jakie uzyskają opisywane dofinansowanie w ramach konkursu „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście Katowice – III, V i VI etap”. W ramach prac zrealizowane zostaną prace przygotowawcze, termomodernizacje (wraz z instalacją systemów korzystających z OZE), stosowne nadzory a także promocje inwestycji. Inwestycje mają pozwolić na zmniejszenie kosztów utrzymania modernizowanych budynków, jak podkreśla Małgorzata Domagalska, pełniąca rolę zastępcy naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich UM Katowic. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.