Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy wparcia fotowoltaiki we Francji

Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy wparcia fotowoltaiki we Francji

Mechanizmy wsparcia operatorów systemów fotowoltaicznych we Francji zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską. Władze francuskie planują objąć programem wsparcia elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,6 GW.

Reklama

KE zezwoliła na projekt wsparcia średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych o mocy do 100 kW, które montowane będą na domach mieszkalnych i obiektach handlowych. Dofinansowanie udzielane będzie w ramach taryf gwarantowanych na okres 20 lat. Projekt wsparcia ma pozwolić na dołączenie nowych mocy na poziomie 1,5 GW.

Dodatkowo wyrażono także zgodę na dofinansowania większych instalacji w dwóch koszykach – od 100 do 250 kW i powyżej 200 kW. Instalacje te dofinansowane mają być w ramach systemu aukcyjnego z taryfą przyznawaną również na 20 lat.

Jednocześnie KE wyraziła też zgodę na dofinansowanie elektrowni wodnych. Łączna moc dofinansowanych instalacji wynieść ma do 60 MW. Mniejsze elektrownie wodne, o mocy do 0,5 MW, mogą liczyć na taryfy gwarantowane. Większe instalacje mają dostawać wyrównania do ceny ustalonej na drodze aukcji, gdyby operator sprzedać ją musiał za niższą cenę. Z kolei w sytuacji sprzedaży energii po cenie wyższej niż ustalonej operator będzie musiał różnicę zwrócić. Ten mechanizm zgodny jest z najnowszymi wytycznymi KE dotyczącymi dofinansowywania instalacji o mocy powyżej 500 kW.

Budżet przeznaczony na 20-letnie dofinansowania systemów fotowoltaicznych wynosi około 9 miliardów euro. Z kolei na elektrownie wodne przeznaczone ma zostać 500 milionów euro. Inwestycje te mają pozwolić na uzyskanie 23% energii z OZE w krajowym miksie energetycznym Francji do roku 2020.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.