W Katowicach 44 miliony złotych przeznaczone zostanie na termomodernizację budynków miejskich

W Katowicach 18 miejskich budynków przejść ma termomodernizację w tym i przyszłym roku. Inwestycje te sfinansowane będą częściowo z funduszy unijnych. Z 44 milionów złotych, jakie kosztować mają wszystkie inwestycje, 27,5 miliona pochodzić będzie ze środków UE. Modernizowane będą szkoły, żłobki i przedszkola. Jak podkreślają władze Katowic działania te są wyrazem troski o środowisko i czyste powietrze w mieście.

Jak mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic: W walce o czyste powietrze najbardziej efektywne są działania, które są prowadzone przez cały rok w wielu różnych sferach. Dlatego pozyskanie aż 27 mln zł na termomodernizację 18 miejskich budynków miejskich doskonale wpisuje się w inne nasze działania, takie jak wymiana kotłów węglowych, inwestowanie kilkuset milionów złotych w komunikację publiczną, czy też spotkania edukacyjne.

Zarząd województwa Śląskiego wybrał właśnie projekty, jakie uzyskają opisywane dofinansowanie w ramach konkursu „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście Katowice – III, V i VI etap”. W ramach prac zrealizowane zostaną prace przygotowawcze, termomodernizacje (wraz z instalacją systemów korzystających z OZE), stosowne nadzory a także promocje inwestycji. Inwestycje mają pozwolić na zmniejszenie kosztów utrzymania modernizowanych budynków, jak podkreśla Małgorzata Domagalska, pełniąca rolę zastępcy naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich UM Katowic.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.