Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy port węglowy na świecie w 100% zasilany OZE

Największy port węglowy na świecie w 100% zasilany OZE

Jeżeli na zmniejszenie emisji będą mieć wpływ głównie najwięksi gracze na rynku, to decyzja hiszpańskiej grupy energetycznej i jednego z największych australijskich portów może wskazać dalszą drogę dla globalnego przemysłu i transportu.

Reklama

Przejście na energię odnawialną

Australijski portal w Newcastle przeszedł na zieloną energię. Do tej pory ten ogromny teren był zasilany energią z paliw kopalnych, a także był miejscem importu i eksportu gigantycznych ilości węgla. Władze portu twierdzą, że ta decyzja jest znacząca dla promocji zrównoważonego rozwoju przemysłu na całym świecie.

Newcastle podpisało umowę PPA (przyp. red. długoterminowa umowa na dostawę energii) z jednostką hiszpańskiej grupy energetycznej Iberdrola. 

Dzięki dokumentowi, który zakłada zaopatrzenie portu w znaczną ilość zielonej energii z farm wiatrowych, Port of Newcastle chce uzyskać miano lidera w branży. Już teraz port zaopatrywany jest w energię ze źródeł odnawialnych, a do 2040 roku dyrektor portu przewiduje osiągnięcie zeroemisyjności. 

NE XCDRkXNhS333G7KBML 5R jk5t9WUBdZbEVQ70xObAHeSMJ1HR7m1zIp6Z5UI77Gk6YjsPek5we139h7iA7iuuMG0xKpW7XsX3ydHB7H XHn5aTfV7Iz02WGtZB9I35CD6 3Y
Towary na import i eksport, fot. portofnewcastle.com.au

Osiągając 100% energii odnawialnej w Port of Newcastle, pokazujemy namacalne dowody na to, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w promowanie zrównoważonego rozwoju w każdym aspekcie naszej działalnościmówił dyrektor Port of Newcastle, Craig Carmody.

Dzięki OZE port zredukował emisję dwutlenku węgla prawie o 5000 ton sześciennych, co jest równoznaczne z usunięciem z dróg 1000 samochodów lub zasadzeniem 80 tys. drzew rocznie.

NalEvh725NFRWkq0hPkexkLjY6CwMKACj9Y tKlJlPsEWK5Zy409w2WqzlgqumQxS1gJHmlk9HQ
Port w świątecznym wydaniu, fot. portofnewcastle.com.au

4400 statków rocznie

Newcastle to największy port na wschodnim wybrzeżu Australii. Rocznie przypływa i odpływa stąd ok. 4400 statków. To czyniło go zarazem największym “portem węglowym” na świecie, ponieważ był miejscem eksportu blisko 165 megaton węgla rocznie (1 Mt = 1 mld kg). 

W Australii oprócz odnawialnych źródeł energii testuje się też możliwości produkcji i transportu wodoru. Port Newcastle miałby pośredniczyć w eksporcie wodoru. 

Hiszpańska firma Iberdrola przoduje na australijskim rynku energii odnawialnej. Znaczny nacisk kładzie na energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. Wkrótce chce dołożyć prawie 500 MW z OZE, co ma dać w sumie ok. 1 GW mocy. Odpowiada to energii wytworzonej prawie przez 365 turbin wiatrowych.

źródło: portofnewcastle.com.au, pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.