Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dał nam przykład Klaster Energii Powiatu Monieckiego, jak zarządzać mamy. Gminy łączą siły, żeby zainwestować w fotowoltaikę i biogazownię

Dał nam przykład Klaster Energii Powiatu Monieckiego, jak zarządzać mamy. Gminy łączą siły, żeby zainwestować w fotowoltaikę i biogazownię

Samorządowcy z pięciu gmin utworzyli Klaster Energii Powiatu Monieckiego. Chcą wspólnie inwestować w odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę i biogazownię. Jakie korzyści przyniesie to rozwiązanie?

BANER MOBILEB1
Reklama

Klaster Energii Powiatu Monieckiego

29 grudnia 2021 roku w Mońkach (woj. podlaskie) gminy: Mońki, Krypno, Goniądz, Jasionówka i Jaświły utworzyły Klaster Energii Powiatu Monieckiego. Twórcy zachęcają, żeby do klastra przyłączali się kolejni przedsiębiorcy i gospodarstwa rolne.

Jak mówią samorządowcy inwestowanie w odnawialne źródła to konieczność, bo czasy prostej energetyki się skończyły. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Obecnie kwestie energetyczne, czyli ceny energii, a nawet sama możliwość jej zakupu lub pozyskania, stają się kwestią pierwszoplanową […]. Dlatego też zdecydowaliśmy się powołać Klaster Energii Powiatu Monieckiego informują twórcy klastra.

Samorządowcy dobrze zdają sobie sprawę, że nie trzeba polegać wyłącznie na elektrowniach, oraz że na klastrach energii można zaoszczędzić. Inicjatywa ułatwi ponadto pozyskiwanie unijnych dofinansowań. Na czym polega pomysł podlaskich samorządowców?

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Czym jest klaster energii?

Klaster energii to cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego. 

Dzięki szerokiej gamie podmiotów mogących w nim uczestniczyć, klastry energii mogą działać jako platforma współpracy i optymalizacji potencjału lokalnej społeczności zainteresowanej nie tylko wytwarzaniem, ale też i zamierzających opracowywać nowe technologie w obszarze OZE. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

Czym zajmie się Klaster Energii Powiatu Monieckiego?

Jednym z pierwszych celów, jakie stawia sobie klaster, jest stworzenie analizy energetycznej powiatu: ile energii na tym terenie jest zużywane, z jakich źródeł jest pozyskiwana i jakie są możliwości stworzenia nowych źródeł energii i jej przesyłania do elektrowni.

– Naszym pierwszym zadaniem, jako samorządów, będzie stworzenie szczegółowego opracowania dotyczącego zużycia, produkcji i stanu systemów dystrybucji energii na terenie działania Klastra oraz potrzeb i możliwości budowy urządzeń do jej wytwarzania, magazynowania, przesyłu i rozliczania (…). Nie zamykamy również drogi dla gmin z Powiatu Monieckiego, które pozostały poza klastrem czytamy na stronie Urzędu Powiatu Monieckiego.

– Zgodnie z decyzjami organów stanowiących Unii Europejskiej w przyszłej perspektywie finansowej UE, energetyka stanowić będzie absolutny priorytet, a środki finansowe kierowane na rozwój energetyki lokalnej w dużym stopniu będą kierowane właśnie do Klastrów Energii – dodają twórcy inicjatywy.

Poprzez klaster łatwiej będzie ubiegać się o dofinansowanie m.in. na tworzenie małych elektrowni, farm energii i biogazowni

Biometan może okazać się dobrą inicjatywą, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ostatnio bije w Europie rekordy popularności. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: bialystok.tvp.pl, radio.bialystok.pl, m.e-monki.pl, um-monki.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.