Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowczyni walczy z globalnym zanieczyszczeniem wody

Naukowczyni walczy z globalnym zanieczyszczeniem wody

Mikroplastik, czyli drobinki tworzyw sztucznych stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego. Firma Wassser 3.0, założona przez dr Katrin Schuhen opracowała prosty sposób na wyłapywanie mikroplastiku z wody. Jak działa ta przełomowa technologia?

Reklama

Od doktoratu z chemii do start-upu technologicznego

Katrin Schuhen po uzyskaniu doktoratu z chemii rozpoczęła pracę w branży polimerów i technologii medycznej. Przez ponad pięć lat realizowała mnóstwo projektów z różnych obszarów. Kiedy została „zmuszona” do odbycia małej rekonwalescencji, zaczęła się zastanawiać czy faktycznie jest to to, co chce robić w życiu. Postanowiła poszukać środowiska, które bardziej odpowiadałoby jej potrzebom i pasji. Rozpoczęła karierę naukową jako adiunkt chemii organicznej i ekologicznej w Koblencji w zachodnich Niemczech.

Już w trakcie doktoratu zastanawiała się czy nietoksyczne hybrydowe żele krzemionkowe być stosowane do trwałego usuwania mikrozanieczyszczeń z wody. W pracy naukowej postanowiła skupić się na badaniami w tej dziedzinie i opracowaniu rozwiązania do oczyszczania wody. 

Gruppenbilder 010
 Zespół Wassser 3.0., źródło: (C) Wasser 3.0 gGmbH

Innowacyjna metoda wychwytywania plastiku 

Wykorzystując swoje 15-letnie doświadczeniem w badaniach i rozwoju w 2020 roku, założyła start-up Wassser 3.0. Firma działa na styku inżynierii materiałowej, gospodarki i technologii wodnej. Jej głównym celem jest walka z globalnym zanieczyszczeniem wody. Szczególny nacisk kładzie na usuwanie mikroplastiku i mikrozanieczyszczeń z wody. Firma realizuje również różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne.

Water 3.0 opracowała nową metodę szybkiego wykrywania zanieczyszczeń. Jak działa ta technologia? Drobinki plastiku są odwirowywane w specjalnych zbiornikach. Dodatkowo do wody dodawany jest produkowany przez Wasser 3.0 hybrydowy żel krzemionkowy, który działa jak środek zbrylający, łącząc mikrocząsteczki w grudki. Żel jest nietoksyczny i neutralny dla środowiska. Grudki, które unoszą się na powierzchni wody można zebrać za pomocą sita.

Technologia usuwania jest bardzo prosta, a proces ten może być stosowany w każdym rodzaju wody, od wody słodkiej i morskiej po wodę przemysłową i ścieki mówi dr. Katrin Schuhen w rozmowie z CNN.

Dzięki tej metodzie z wody usuwane są mikrodrobiny plastiku i mikrozanieczyszczenia, takie jak farmaceutyki, metale ciężkie, PFAS i pestycydy.

Rozwiązanie dla oczyszczalni ścieków 

Wasser 3.0 chce, aby technologia ta była wykorzystywana w oczyszczalniach ścieków lub procesach przemysłowych. Obecnie mikrodrobiny plastiku z pasty do zębów, produktów do pielęgnacji skóry lub ubrań zwykle nie są filtrowane w oczyszczalniach ścieków i są uwalniane bezpośrednio do oceanów, jezior lub rzek.

Wasser 3.0 już teraz działa w miejskiej oczyszczalni ścieków w Landau-Mörlheim w Niemczech oraz w zakładzie przetwórstwa papieru. Kolejni klienci przemysłowi prowadzą testy tej technologii. Katrin Schuhen w rozmowie dla CNN mówi, że podczas 12-miesięcznej próby w zakładzie w Landau usunięto około 600 funtów mikrodrobin plastiku.

Dotychczas stosowane technologie oczyszczania wody z mikroplastiku były pracochłonne i kosztowne. Wasser 3.0 ma szansę to zmienić. Twórczyni mówi, że to rozwiązanie niedrogie i proste. Co więcej firma zainwestuje wszelkie dochody z powrotem w badania.

– Mikroplastiki i mikrozanieczyszczenia zanieczyszczają nasze wody. Niszczą równowagę naszych ekosystemów i stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Zostały one wielokrotnie udowodnione. Od arktycznego lodu po głębokie morze. Od Dunaju po Mount Everest. U zwierząt aż do jelita człowieka, łożyska, aw końcu także we krwi, płucach i mleku matki. Każdego dnia zwiększa się obciążenie naszych ekosystemów i organizmów mikroplastikiemczytamy na stronie.

Mikroplastik jest wszędzie

Mikrodrobiny plastiku to małe cząstki plastiku o wielkości poniżej 5 milimetrów. Można je znaleźć w wielu produktach spożywczych jak np. spożywanych rybach czy piwie oraz chemicznych w tym pastach do zębów, szamponach, plastikowych butelkach na wodę itp. Powstają podczas pęknięć plastiku.

Wszystkie rodzaje plastikowych śmieci są szkodliwe dla środowiska, jednak ze względu na niewielkie rozmiary mikroplastik jest szczególnie trudny do wykrycia i usunięcia. Naukowcy szacują, że na dnie oceanów znajduje się co najmniej 14 milionów ton mikrodrobin plastiku. A do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb.

To nie wszystko!  Członkowie wyprawy National Geographi znaleźli cząstki mikroplastiku w śniegu i potokach roztopowych na Mount Evereście.

Naukowcy zaobserwowali cząsteczki mikroplastiku w ludzkim układzie krwionośnym, a nawet w łożysku! Jest więc szkodliwy nawet dla płodów.

źródło:edition.cnn.com, futurewoman.de, wasserdreinull.de

Artykuł jest częścią serii, w której promujemy ekobohaterów. Poznaj więcej takich historii!

fot. źródło: (C) Wasser 3.0 gGmbH

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.