Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japończycy stworzyli przyjazny dla środowiska kask z muszli przegrzebków

Japończycy stworzyli przyjazny dla środowiska kask z muszli przegrzebków

Japońska wioska Sarufutsu słynie z największych połowów przegrzebków. To źródło utrzymania dla tamtejszych mieszkańców. Niestety do niedawna musieli się mierzyć z utylizacją pozostałych po przegrzebkach muszli. Z pomocą partnerów technologicznych udało się ten problem rozwiązać. Z muszli powstają ekologiczne kaski.

Reklama

Recykling muszli przegrzebków 

Po połowach przegrzebków, które mają miejsce na Przylądku Soya, czyli najdalej wysuniętym na północ miejscu na japońskiej wyspie Hokkaido, każdego roku pozostaje 40 tys. ton muszli. Do 2021 roku były one eksportowane poza granice kraju w celu ponownego wykorzystania, ale obecnie ten handel ustał. Mieszkańcy zaczęli borykać się z problemem składowania morskich odpadów, zanim zostaną odebrane i usunięte przez specjalne firmy recyklingowe.

Na pomysł przetwarzania muszli wpadł producent tworzyw sztucznych Koushi Chemical Industry. Firma połączyła siły z agencją kreatywną TBWA\Hakuhodo i start-upem projektowym Quantum. Wspólnie stworzyli nietypowy produkt – Shellmet, czyli przyjazny dla środowiska kask wykonany z muszli.

Produkt pomaga ograniczać zużycie tworzyw sztucznych i stanowi wsparcie dla lokalnych rybaków w walce z odpadami morskimi. stanowi dobry przykład na to, w jaki sposób odpady mogą zmniejszyć wpływ na środowisko, zastępując tworzywa sztuczne pochodzące z paliw kopalnych.

Jak powstaje ten nietypowy kask?

Projekt został opracowany przez prof. Hiroshiego Uyame z Uniwersytetu Osakijskiego. 

Jak wygląda proces produkcyjny kasku? Muszle są gotowane i sterylizowane, a następnie mielone. Uzyskany w ten sposób sproszkowany węglan wapnia jest łączony ze sproszkowanym plastikiem. Z powstałych granulek tworzy się materiał Shellstic, który wystarczy wlać do formy i podgrzać. Po zastygnięciu i wystudzeniu powstaje produkt finalny – kask przypominający wzorem skorupę przegrzebka.

Producenci mówią, że kask jest o 33% bardziej wytrzymały od innych rozwiązań tego typu. To nie wszystko, jego produkcja emituje aż 50% mniej gazów cieplarnianych niż w produkcja kasku z tworzyw sztucznych.

Kask powstał z myślą o pracownikach sektora związanego z rybołówstwem, ale tak naprawdę może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie używa się kasków. Nie nadaje się do jazdy rowerem czy motorem.

– Skorupa, która pierwotnie była używana do ochrony ciała przed obcymi wrogami, ale odrodziła się jako coś, co chroni ludzkie życie. Shellmet jest wykonany prawie w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Na pierwszy rzut oka zbieranie śmieci w oceanie i recykling mogą wydawać się różnymi rzeczami, ale myślę, że zasadniczo są tym samym. Pod tym względem noszenie tego kasku można uznać za działanie na rzecz ochrony morza w szerokim tego słowa znaczeniu. Mamy nadzieję, że Shellmet zwiększy świadomość ekologiczną wielu osóbmówi prof. Hiroshi.

Kaski są dostępne w przedsprzedaży w cenie ok. 4800 jenów, czyli ok. 160 zł. W marcu 2023 roku ma ruszyć ich standardowa sprzedaż. 

Beton z muszli

Rozwiązanie na ekologiczną utylizację muszli znalazła też seulska pracownia NewTab-22. Jihee Moon oraz Hyein Choi, tworzące NewTab-22, zaczęły szukać możliwości wykorzystania produktów ubocznych gastronomii w kreatywny sposób i tak powstał Sea Stone, czyli ekologiczny beton. W procesie tworzenia muszle są gromadzone, suszone na słońcu, a następnie mielone za pomocą specjalnego młynka. Powstała niejednolita masa trafia do form, gdzie dodawane są specjalne utwardzacze. Po zastygnięciu powstają płytki, w których można dostrzec pozostałości niezmielonych muszli. Nadaje to materiałowi oryginalny, niepowtarzalny wygląd. 

źródło: koushi-chem.co.jp/hotamet, springwise.com, zdjęcie główne: kask wykonany z muszli przegrzebków, źródło: Canva i koushi-chem.co.jp

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.