Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Upcycling w wydaniu ośmiornic. Głowonogi wykorzystują ludzkie odpady do kamuflażu 

Upcycling w wydaniu ośmiornic. Głowonogi wykorzystują ludzkie odpady do kamuflażu 

Nowe badania obrazują, jak ośmiornice radzą sobie z zanieczyszczeniem oceanów. Okazuje się, że morskie stworzenia znają się na najnowszych trendach i potrafią wykorzystać ponownie zalegające na dnie śmieci.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ośmiornice dają drugie życie odpadom

Ośmiornice znane są z niezwykle kreatywnych i inteligentnych sposobów kamuflażu. Nowe badania przeprowadzone przez oceanografów z Włoch i Brazylii odkryły, że ośmiornice wiedzą, co to upcycling ii wykorzystują zalegające na dnie śmieci, aby ukryć się przed drapieżnikami. 

Naukowcy od dawna obserwują ośmiornice, które zamieszkują zatopione butelki i pojemniki. Okazuje się, że wraz z narastającym zanieczyszczeniem oceanów, te morskie stworzenia coraz bardziej ufają śmieciom niż swoim dotychczasowym, naturalnym schronieniom. 

W najnowszych badaniach udało się udokumentować przypadki ośmiorniczego upcyclingu, tworząc niezwykły album symbiozy tego, co naturalne i sztuczne. 

Ośmiornice adaptują się do zanieczyszczonego środowiska 

Według analizy przeprowadzonej na podstawie 261 fotografii i filmów zebranych z całego świata, ośmiornice najbardziej upodobały sobie szkło. Aż 41,6% osobników chowało się w szklanych butelkach, co prawdopodobnie wynika z tego, że ich tekstura najbardziej przypomina muszle. Wiele chowało się również w odpadach plastikowych. 

Oprócz schronień, ośmiornice używały śmieci do kamuflażu swoich naturalnych nor, a nawet przechowywania jaj. 

Interakcje ośmiornic z odpadami wzrasta

Analizując dane, biolodzy stwierdzili również, że ośmiornice częściej zbierały śmieci w latach 2018-2021 niż we wcześniejszych. To z jednej strony może być wynikiem rozwoju fotografii podwodnej w ostatnim czasie, ale również może sugerować, że zanieczyszczenie oceanów się pogarsza, co pokrywa się z badaniami. 

Jak zwiększająca się ilość śmierci wpłynie na życie ośmiornic? 

Jednym z obserwowanych głowonogów była ośmiornica kokosowa, nazywana jedną z najinteligentniejszych spośród swojego gatunku. Nazwę zawdzięcza temu, że nierzadko używa pustych łupin kokosa, aby ukryć w nich głowę w trakcie poszukiwania pożywienia. Wygląda wtedy tak, jakby poruszała się na szczudłach. Jednak tym razem ośmiornica wybrała inną strategię – otoczyła się plastikowymi śmieciami, które kurczowo trzymała w ramionach. 

lFp Hvf5QsmwZL6e tC 3H2ZvqLmkWeypH6XG53G5ZHO2a0PblK2jRXFIcJNcYzFI0KGgdW31Rwqumjd487eQJ h4pkEZNWrJnEL9RfCH0M KfK9BATAufhuX9hLPoqEKUwC2sIV
Ośmiornica trzymająca plastikowe śmieci w trakcie “chodzenia na szczudłach”, źródło: In an octopus’s garden in the shade: Underwater image analysis of litter use by benthic octopuses (2022)/Serge Abourjeily

Zaskakujące czy przerażające? 

To, jak adaptują się ośmiornice do nowego, przekształconego przez człowieka środowiska wydaje się niebywałe. 

Na pierwszy rzut oka wydaje się to pozytywną rzeczą, ponieważ ponieważ nie mają naturalnych schronień, przynajmniej mają sztuczne, aby uniknąć drapieżnictwa i chronić się powiedziała Maira Proietti, autorka badań. 

Jednak po chwili zachwytu rodzi się niepokój. To, że ośmiornice rezygnują ze swoich naturalnych kryjówek, tylko potwierdza, jak dużym problemem jest zanieczyszczenie oceanów. 

Niestety, żyjemy w ogromnym kryzysie środowiskowym … nie tylko zmiany klimatu, ale także zanieczyszczenie oceanu śmieciami jest zwykle niepokojące. Musimy zatrzymać źródła i zebrać to, co jest w oceanie tak szybko, jak to możliwe, ponieważ wpływy również tylko się zwiększą.  – dodała Proietti. 

Źródło: CBC News

Fot. główne: Unsplash/Vlad Tchompalov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.