1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia odnawialna, ale nie ta, pochodząca z europejskich lasów

Energia odnawialna, ale nie ta, pochodząca z europejskich lasów

Potrzeba rozpędzenia energetyki odnawialnej w Europie jest pilna, jak nigdy dotąd. Ze względu na wojnę na Ukrainie, rezygnację z dostaw paliw kopalnych z Rosji oraz zagrożenia klimatyczne musimy wybrać odpowiednią formę OZE. Biomasa leśna nią nie jest – powtarzają eksperci i wytykają manipulacje przemysłu drzewnego.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Biomasa leśna – nie do palenia

Transformacja energetyczna odbywa się w całej Europie. Niektóre kraje już całkowicie zrezygnowały z paliw kopalnych podczas gdy inne, np. Polska, planują zrobić to o wiele za późno. Biomasa leśna nie jest dobrym zamiennikiem gazu i węgla. Spalanie drewna w UE emituje ponad 311 milionów ton CO2 rocznie, co jest wartością podobną do zgłoszonych emisji gazów cieplarnianych całej Polski.

W unijnym rozporządzeniu na temat odnawialnych źródeł energii RED II i III, znajdują się szkodliwe dla przyrody, nas samych i klimatu rozporządzenia. Eksperci ds. przyrody silnie krytykują spalanie biomasy leśnej i uwzględnianie jej jako OZE oraz odpowiednie źródło bioenergii. Nie zgadzają się też na wielostronną szkodliwość, jaką wywołuje spalanie drzew. 

Klasyfikacja biomasy leśnej jako energii odnawialnej promuje spalanie całych kłód w czasie, gdy powinniśmy pilnie objąć lasy ochroną i ograniczać emisję dwutlenku węgla. Zamiast […] odpadów leśnych, spalane jest drewno [i to] w sposób nieefektywny, a to przyczynia się do niezrównoważonej gospodarki leśnej powiedział Nuno Forner, Policy Officer w Zero z Portugalii.

W tym samym tonie brzmią opinie przedstawicieli innych członków organizacji pozarządowych z Europy. Przedstawiciele z Włoch, Estonii, Polski, Niemiec, Szwecji czy Finlandii podzielają zdanie, iż kurczące się zasoby lasów i ich spalanie doprowadzą nas do jeszcze większej katastrofy klimatycznej.

Obywatele Europy płacą miliardy euro za tak zwaną “zieloną energię” szkodzącą lasom i klimatowi. To nic innego, jak greenwashing. Lasy są naszą przyszłością, muszą być chronione dla wspólnego dobra, aby zminimalizować [nasz] wpływ na klimat i zachować bioróżnorodność powiedziała Gaia Angelini z włoskiego Green Impact. 

Czytaj też: Pierwszy na świecie “żyjący” budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię. 5 korzyści niemieckiego bloku

Technologia OZE z dala od spalania i wycinki drzew

Pod silną presją od dawna znajdują się też lasy Estonii, ale teraz z powodu wojny w Ukrainie problem ten zdecydowanie się pogłębił. Liina Steinberg z organizacji Save Estonia’s Forests zwraca uwagę na to, jak przemysł drzewny wykorzystuje obecną sytuację do prowadzenia nieodpowiedzialnej i tragicznej w skutkach gospodarki leśnej. W Polsce także musimy obawiać się o sytuację naszych lasów. Przepisy prawne w Polsce zezwalają na spalanie całych kłód drzew, a nie tylko odpadów z tartaków i chętnie stosowanego w kraju pelletu. Organizacje zauważają również, że firmy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że używają do spalania tylko odpadów i pelletu.

Według przedstawicieli wielu organizacji spalanie biomasy leśnej nie powinno być uwzględnianie w unijnym miksie energetycznym. “Potrzeba inwestycji w zrównoważone OZE, a nie wycinanie drzew” – mówią zgodnie. 

Dowody naukowe na szkodliwość spalania biomasy leśnej na przyrodę i klimat zebrano w raporcie stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot Lasy do spalenia: Prawdziwa cena bioenergii (2022), a także w raporcie Raport Forest Defenders Alliance (FDA).

Czytaj: Drewniane baterie z ligniny. Przełom w elektromobilności czy zagrożenie dla lasów?

źródło: mat. prasowy, fot. główna Unsplah

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.