Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Zielona” IKEA w Polsce

„Zielona” IKEA w Polsce

Znana sieć handlowa rozpoczyna inwestycje w panele fotowoltaiczne i wiatraki. Dzięki tym krokom już wkrótce szwedzka firma w pełni  stanie się niezależna energetycznie. Inwestycje w odnawialne źródła energii to element globalnej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ikea zamierza produkować tyle energii ile zużywa.

Reklama

Polski oddział sieci handlowej, co może niektórych dziwić, zużywa więcej prądu niż w Szwecji. Wynika to z tego, że w naszym kraju, a nie w Skandynawii produkowana jest największa liczba mebli, które eksportowane są na cały świat. W Polsce Ikea zużywa ok 400 GWh energii rocznie, co może być porównane do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną miasta wielkości Gdańsk (ok. 460 tys. mieszkańców). 85 % zużycia pochłania właśnie produkcja mebli. W Szwecji wskaźniki te są o wiele niższe  wynoszą tylko 361 GWh/rok.

„Pełna niezależność energetyczna” – podejście IKEA do OZE w Polsce

W najbliższych miesiącach energia elektryczna pochodząca ze wszystkich źródeł odnawialnych należących do IKEA w Polsce pokryje w pełni zużycie energii elektrycznej firmy.

Już dziś firma posiada w naszym kraju pięć działających farm wiatrowych:

– Bukowsko – 18 MW,

– Łęki Dukielskie – 10 MW,

– Rymanów – 26 MW,

– Wróblew – 38 MW

– Gizałki – 36 MW.

W najbliższych miesiącach zostanie zakupiona jeszcze jedna farma wiatrowa w Lubartowie. Ponadto fabryki IKEA Industry zostaną wyposażona w kotły na biomasę, a magazyny i część sklepów w pompy ciepła. Dodatkowo planowane jest zamontowanie paneli słonecznych do wytwarzania ciepłej wody na dachach sklepów w Krakowie, Gdańsku i Łodzi.

Według aktualnych prognoz wszystkie sześć farm wiatrowych Grupy IKEA w Polsce będzie co roku wytwarzać do 473 GWh energii, co:

– odpowiada średniemu zużyciu energii elektrycznej przez ok. 225 tys. gospodarstw domowych,

– umożliwi redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 tys ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 tys samochodów z dróg.

Ponadto IKEA w Polsce współpracuje także ze swoimi dostawcami artykułów wyposażenia domu nad wdrażaniem poprawy efektywności energetycznej oraz inwestycjami w energię odnawialną, celem wspólnego tworzenia gospodarki niskoemisyjnej.

Myśl globalnie działaj lokalnie

Powyższe działania są elementem realizowanej od kilku lat IKEA konsekwentnie globalnej strategii People & Planet Positive, która stanowi odpowiedź na społeczne wyzwania płynące z całego świata. Szereg podejmowanych przez Grupę IKEA działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ma mieć znaczący wpływ na poprawę warunków życia ludzi, a także otaczającego ich środowiska.

Strategia People & Planet Positive wytycza nowe cele i przedsięwzięcia, które zostaną podjęte i zrealizowane globalnie do 2020 roku, we wszystkich miejscach, gdzie jest obecna Grupa IKEA.

Głównym celem tych działań jest obniżenie emisji CO2 do atmosfery o 50% do końca 2015 roku, zainwestowanie 1,5 mld Euro w odnawialne źródła energii na całym świecie do końca 2015 roku, inwestycje we wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym naciskiem na energetykę wiatrową, zobowiązanie się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach oraz zainstalowania 700 000 paneli słonecznych na swoich budynkach.

IKEA inwestycje w energetykę wiatrową nie tylko w Polsce, ale również w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

Wszyscy możemy zadbać o zrównoważony rozwój

IKEA chce nie tylko wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, ale także zachęcać do tego swoich klientów. W związku z tym inspiruje ich do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia w domu, oferując rozwiązania, które umożliwiają oszczędzanie zasobów naturalnych, generowanie energii oraz ograniczanie i sortowanie odpadów. Ponadto klienci mogą aktywnie uczestniczyć w podejmowanych przez Grupę IKEA kampaniach społecznych przyczyniających się do poprawy życia i pracy ludzi na całym świecie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.