Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To będzie największa farma OZE na świecie. Obiekt w Indiach zasili 16 milionów domów rocznie

To będzie największa farma OZE na świecie. Obiekt w Indiach zasili 16 milionów domów rocznie

To będzie największa farma OZE na świecie. Obiekt w Indiach zasili 16 milionów domów rocznie

Firma Adani Green Energy (AGEL) oddała do użytku pierwszy etap parku energetycznego Khavda. Położona w północno-zachodniej części Indii elektrownia posiada na razie panele PV o łącznej mocy 551 MW, jednak plany są znacznie ambitniejsze. Koncern ma zamiar połączyć w tym miejscu różne odnawialne źródła energii i stworzyć największą farmę OZE na świecie o imponującej mocy 30 GW.

Reklama

Wielka farma PV na niegościnnym terenie indyjskiego solniska

Otwarciem farmy Khavda pochwalił się prezes AGEL Gautam Adani na swoim profilu na portalu X. Zdjęcia wielkich połaci paneli słonecznych robią olbrzymie wrażenie, podobnie jak spore tempo inwestycji. Prace nad pierwszym etapem tego wielkiego projektu rozpoczęto zaledwie rok temu. W ciągu 12 miesięcy udało się wybudować 551 MW mocy w instalacji PV, ale nie tylko – Adani zadbało bowiem także o całą infrastrukturę towarzyszącą. Powstały drogi wewnętrzne i dojazdowe, systemy łączności, a także kwatery mieszkalne dla pracowników obiektu. Te z pewnością się przydadzą, bowiem olbrzymią elektrownię obsługuje aż 8000 specjalistów.

Oprócz tempa wrażenie robi też teren, na którym zbudowano elektrownię. Panele postawiono w rejonie Wielkiego Rannu, solnego bagna położonego na pograniczu Pakistanu i indyjskiego stanu Gudżarat. Ten płaski jałowy teren okazał się idealnym miejscem na pozyskiwanie energii ze słońca i wiatru. Mimo iż sama budowa zajęła rok, przygotowania do niej pochłonęły ok. 4 lat. W tym czasie Adani Green Energy przeprowadziło szereg badań w tym obszarze, związanych między innymi z geotechniką, trzęsieniami ziemi, a także środowiskowym i społecznym oddziaływaniem całej inwestycji. W celu wzmocnienia lokalnej gleby koniecznie było zastosowanie specjalnych podziemnych kolumn.

30 GW mocy i miliony zasilanych domów – ambitne plany indyjskiego koncernu

Tempo budowy i rozmiary farmy Khavda (nazwa pochodzi od pobliskiej miejscowości w dystrykcie Kaććh) robią wrażenie, jednak plany koncernu Adani Green Energy nie kończą się w tym miejscu. Uruchomiona farma to dopiero pierwszy etap wielkiego projektu – park energii odnawialnej Khavda ma zostać ukończony w przeciągu pięciu lat i posiadać zarówno panele fotowoltaiczne, jak i turbiny wiatrowe.

Będzie to jednocześnie największa znana do tej pory farma OZE o imponującej mocy 30 GW (to więcej niż łączna moc odnawialnych źródeł w Polsce). Ta wielka instalacja ma produkować rocznie około 81 miliardów jednostek elektryczności, co pozwoli zasilić 16,1 milionów gospodarstw domowych. Projekt zmniejszy również roczną emisję CO2 Indii o 58 milionów ton.

– Adani Green Energy tworzy jeden z najbardziej rozległych ekosystemów OZE na świecie dla słońca i wiatru – powiedział Gautam Adani, prezes Adani Group. – Dzięki innowacyjnym i odważnym projektom, takim jak farma Khavda, AGEL ustanawia nowe światowe standardy dla wielkoskalowych projektów w sektorze OZE. Ten kamień milowy to potwierdzenie naszego zaangażowania w zwiększanie znaczenia czystej energii w Indiach.

Adani zostało założone w latach 80. ubiegłego wieku. Szef koncernu, Gautam Adani, to według magazynu Bloomberg najbogatszy człowiek w Azji. Grupa działa w sektorach górnictwa, energetyki, lotnictwa i transportu morskiego.

– Czytaj także: Trzy rekordy w jeden dzień – polska energetyka wiatrowa znowu w natarciu

Źródło: prnewswire.com, telegraphindia.com, ft.lk, energetyka24.com, twitter.com/gautam_adani

Fot. twitter.com/gautam_adani, Canva (puneetyadav)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.