Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prawie 1/3 energii elektrycznej w tym państwie wytworzyły elektrownie wiatrowe

Prawie 1/3 energii elektrycznej w tym państwie wytworzyły elektrownie wiatrowe

W czwartek, 7 marca Federalny Urząd Statystyczny w Niemczech poinformował o nowych danych, podsumowujących 2023 rok. Wynika z nich, że w ubiegłym roku, aż 31% energii elektrycznej pochodziło z elektrowni wiatrowych. Czy wiatr zastąpi węgiel?

Reklama

Ponad połowa energii elektrycznej pochodziła z OZE

Całkowita ilość wyprodukowanego w Niemczech w 2023 roku prądu spadła o blisko 12%, ostatecznie wynosząc 449,8 mld kWh. Z kolei ilość energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł wzrosła do łącznie 251,8 mld kWh. To oznacza, że udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniósł aż 56%, a tym samym przekroczono symboliczną granicę 50%.

W celu podkreślenia, jak istotną zmianą jest ubiegłoroczny wynik, warto odnieść się do danych podsumowujących 2022 rok. Wówczas to węgiel dominował statystyki – stanowił 33,2% wszystkich źródeł energii. OZE w ówczesnym zestawieniu odpowiadało zaledwie za 46,3% energii. 

Szczególny wkład w ubiegłoroczny, wyjątkowo dobry dla OZE wynik, włożyły elektrownie wiatrowe. Tylko z nich wytworzono łącznie 139,3 miliarda kilowatogodzin (kWh), ustanawiając tym samym nowy rekord. 

Czy to pozytywna prognoza na przyszłość?

Tłumacząc tak duży odsetek udziału energetyki wiatrowej w produkcji prądu, eksperci zwracają uwagę na sprzyjające warunki atmosferyczne panujące w zeszłym roku w Niemczech, a także na stałą rozbudowę sieci elektrowni wiatrowych. 

Przy analizie tych informacji trzeba jednak pozostawać ostrożnym. Jak donoszą autorzy omawianego raportu, dane te wcale nie świadczą o sukcesie energetycznym naszego zachodniego sąsiada. Eksperci zwracają uwagę m.in. na zbyt wolny rozwój sieci energetycznej oraz utrzymujący się, zbyt duży poziom emisji szkodliwych gazów. Ten z kolei, jeśli utrzyma swój obecny poziom, grozi niezrealizowaniem przez Niemcy założonego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 roku.

shaun dakin nY RHD44e o unsplash
Fot.: unsplash.com/dakinshaun

Plany Niemiec na wiatr

Ambitne cele niemieckiego rządu zakładają niemal czterokrotne zwiększenie energii produkowanej przez morskie elektrownie wiatrowe (offshore). Jak informuje Deutsche Welle (DW), aktualnie na pełnym morzu pracuje ok. 1500 turbin wiatrowych, wytwarzających ok. 8,5 gigawatów energii elektrycznej. Za zaledwie 6 lat ma być to już ok. 30 GW. 

Nie wydaje się być to celem łatwym do spełnienia. Cytowani przez DW eksperci z Federalnego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (BWE) przyznają, że “aby osiągnąć zakładane cele transformacji energetycznej, rozbudowa systemu musi radykalnie wzrosnąć”.

Źródło: dw.com

Fot.: unsplash.com/arthurz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.