Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy i kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Czy i kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika pozostaje niekwestionowanym liderem w naszym kraju jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Panele PV montujemy na dachach naszych domów, garaży, bądź przed budynkami. Wielu z nas zastanawia się jak zadbać o tę inwestycję, tak aby jak najdłużej i najsprawniej nam służyła. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie: czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Reklama

Królowa fotowoltaika

W ostatnich latach liczba prosumentów w naszym kraju systematycznie rosła, osiągając imponujące wyniki. Trzeba jednak przyznać, że w licznych rankingach OZE w Polsce bezapelacyjnie przoduje fotowoltaika. Polacy często sięgają po ten rodzaj instalacji. Montujemy ją na dachach naszych domów, garaży, a nierzadko umieszczamy na stelażu w ogrodzie.

Jeśli spojrzeć na statystyki, na przykład coroczny raport prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczący małych instalacji odnawialnych źródeł energii, można dostrzec niekwestionowany potencjał paneli słonecznych. Z zestawienia wynika, że na ponad 4 TWh energii elektrycznej wyprodukowanej przez małe instalacje OZE w 2023 roku, aż 72,5% z nich wygenerowała fotowoltaika. 

Podobnie optymistyczne dla paneli PV informacje przedstawił Instytut Energetyki Odnawialnej w sporządzonej bazie danych „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024”. Zgodnie z opracowaniem ekspertów, ubiegły rok dla urządzeń czerpiących energię ze słońca był wręcz rekordowy – zarówno pod względem liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy systemów. Z dokumentu wynika, że w 2023 roku przyłączono 80 farm o łącznej mocy 0,77 GW oraz 1417 małych instalacji (od 50 kW do 1 MW) o łącznej mocy 1,1 GW.

Niewyczerpalna energia ze słońca sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Chcemy taniego prądu i uniezależnienia energetycznego na lata. Nic zatem dziwnego, że oczekujemy od naszej inwestycji wieloletniej sprawności i maksymalnej wydajności. Zastanawiamy się też, w jaki sposób możemy o nią dbać, aby służyła nam dłużej. Jednym z częstszych pytań w tym temacie jest to, czy panele fotowoltaiczne trzeba myć i jak to robić.

Czy panele PV trzeba myć? 

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj nie wymagają mycia – są niezwykle wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo są zaprojektowane w taki sposób, aby deszcz lub śnieg naturalnie usuwały z nich większość zanieczyszczeń. W większości przypadków jest to wystarczające do tego, aby móc w pełni cieszyć się energią ze słońca. 

Jednak w niektórych specyficznych sytuacjach umycie paneli może okazać się konieczne i korzystne dla ich prawidłowego działania oraz wysokiej wydajności. 

Kiedy myć panele PV?

Dzieje się tak między innymi w sytuacjach, gdy są one umieszczone w pobliżu miejsc o dużym zanieczyszczeniu powietrza – na przykład w regionach bliskich ruchliwym ulicom. Wówczas na urządzeniu mogą osadzać się większe ilości pyłów. 

Podobnie jest w przypadku pyłków, na przykład z drzew – warto zwrócić na to uwagę szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy pylenie roślin jest nasilone. Osadzanie się ich na tarczy panelu może ograniczyć jego wydajność. 

Kolejną taką sytuacją jest kwestia opadów – a właściwie ich braku. W zdecydowanej większości przypadków padający deszcz jest wystarczający do tego, aby zmyć zanieczyszczenia z instalacji PV. Jeśli jednak od dłuższego czasu nie mieliśmy z nim do czynienia, a na naszych panelach zgromadziły się osady kurzu, pyłów lub odchodów ptaków, sprawność paneli może ulec zmniejszeniu. Wtedy warto przemyśleć ich samodzielne umycie. Jak to zrobić?

Jak myć panele PV?

Mycie paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo proste. Pamiętaj jedynie, aby przestrzegać kilku zasad. 

Przede wszystkim, do mycia używaj czystej wody, bez dodatku detergentów – jest to bardzo istotne. Urządzenie umyj miękką gąbką lub wężem ogrodowym ze zwykłą końcówką. Unikaj twardych szczotek, które mogłyby zarysować powierzchnię paneli. Pamiętaj, aby zrobić to rano lub wieczorem – gdy te nie są jeszcze rozgrzane. 

Jeśli instalacja zamontowana jest na dachu budynku, a ty zdecydujesz się na jej samodzielne umycie, zachowaj szczególną ostrożność i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. A jeżeli dostęp do nich sprawia ci trudność, rozważ wynajęcie profesjonalnej firmy. 

Źródła: columbuselite.pl

Fot.: zaksphotography, thebiancaarreolacollection/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.