Najpiękniejsze bagna i mokradła w Polsce. To prawdziwe miejsca mocy

Najpiękniejsze bagna i mokradła w Polsce. To prawdziwe miejsca mocy

Tereny podmokłe utrzymują przy życiu ludzi, zwierzęta i inne żywe organizmy. Jeziora, rzeki, bagna i strumienie w naturalny sposób filtrują zanieczyszczenia, są domem dla ogromu gatunków i pochłaniają gazy cieplarniane. Zobacz najpiękniejsze bagna i mokradła w Polsce i dowiedz się, dlaczego musimy je chronić. 

Torfowiska podtrzymują życie i chronią klimat

Torfowiska to miejsca mocy. Dają i podtrzymują życie licznych gatunków i chronią ludzi, np. przed powodziami (każdy akr mokradeł pochłania do 1,5 miliona galonów wody powodziowej). Torfowiska magazynują dwa razy więcej węgla niż lasy, a słone bagna, lasy namorzynowe i skupiska trawy morskiej pochłaniają również ogromne ilości węgla. Chronią nas więc przed katastrofą klimatyczną.

Czy polskie mokradła są zagrożone? 

Chociaż tereny podmokłe pełnią kluczowe funkcje w ekosystemie, to w Polsce mierzymy się z zanikiem tych obszarów. Aż 400 tys. ha torfowisk zostało osuszonych i wycofanych z użytkowania. Torfowiska zanikają także poprzez pozyskiwanie torfu, sprzedawanego jako kompost. Mierzą się z eutrofizacją, czyli przeżyźnieniem wody spowodowanym spływaniem związków obecnych z nawozów rolniczych. 

  • Chcesz wiedzieć, czym jest eutrofizacja i jak walczą z nią pływające po Bałtyku wyspy? Czytaj więcej tutaj. 

Ma to fatalne skutki z kilku względów. Prowadzi do pogorszenia warunków życia zwierząt, przede wszystkim ryb i ptaków, zanieczyszczeń wód, wywołuje zmiany w zbiorowiskach roślinnych oraz zwiększa emisję gazów cieplarnianych. 

Największe bagno na świecie

Najbardziej rozległe mokradła można spotkać w kilku strefach klimatycznych: na Syberii, w Kanadzie i na Alasce. Dlaczego akurat tutaj? Ponieważ są to miejsca wiecznej zmarzliny (tajga i tundra). Ale największe mokradła występują też w strefie równikowej Indonezji, Afryki i Ameryki Południowej – to właśnie tu mieści się największy obszar bagienny, Pantanal (Brazylia, Paragwaj, Boliwia). Bagna Pantanalu obejmują 150-200 tys. km2.  W sumie basen transgraniczny zajmuje powierzchnię 624 tys. km2. 

SXD0Ya3La LB6Z6vMe42gLpA3FeLV OOExPJ884e6rxOhPN68ujf4BHb3VhhEFRr MnqYrq2qsbyAR8CJgA1DDr0GBqRZ5u4jpoKxb2i368 cNXGIvFrq6MYB45hfXPkQSFUXUny

Żyje tu co najmniej 4700 gatunków, w tym roślin i kręgowców. 3500 gatunków roślin (drzewa i roślinność wodna i lądowa), 325 ryb, 53 płazów, 98 gadów, 656 ptaków i 159 ssaków.

OmlJngnD3jzE1N LumZYRHDJCgFZuWPW4LPCz0GWL Gb9jDhxnqhuCusqbIjYv1WxYYCv3CM4 vXSN8Cp8 acwly29l8FzB
Pantanal, fot. WWF BrasilTymczasem trzeba chronić te wartościowe i niezbędne miejsca. Dlaczego? Zobacz, jak wyglądają najpiękniejsze mokradła w Polsce.

Najpiękniejsze bagna i tereny podmokłe w Polsce

Polskie tereny podmokłe są bardzo zróżnicowane. Obejmują różne regiony kraju, tereny jezior, podmokłe łąki, mokradła, bagna, torfowiska, wilgotne lasy, strefy zalewowe i wybrzeża. Polskie mokradła są zamieszkiwane głównie przez ptaki. Aż 70%-80% wszystkich gatunków, takich jak bocian biały, orzeł bielik, czapla siwa, kaczki, łabędzie i wiele innych. Na terenach podmokłych mieszkają licznie żaby, łosie i bobry. Na polskie mokradła wiodą często urokliwe, drewniane mostki, które czynią spacery po tych terenach jedynymi w swoim rodzaju.

Bagna Biebrzańskie w dolinie rzeki Biebrzy w Biebrzańskim Parku Narodowym

Największy obszar bagienny w kraju, czyli Bagna Biebrzańskie są też jedną z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie. Można spotkać tu błękitne żaby, jemiołuszki, myszołowy i cietrzewie i wiele więcej gatunków. Żyje tu 250 gatunków ptaków, dlatego Bagna będące obszarem lęgowym dla wielu gatunków ptaków, są ich kluczową ostoją na mapie Europy. Sekretne życie ptaków i ssaków przyciąga tu co roku wiosenną porą liczne grono miłośników i obserwatorów dzikiej przyrody. 

fot. zwierzetainformacje.pl

Bagna Łebskie

Znajdują się w województwie pomorskim. Rezerwat o nazwie “Łebskie Bagno” chroni torfowisko typu bałtyckiego. Żyje tu ok. 50 gatunków ptaków i bobry. Torfowisko to zajmuje powierzchnię około 150 ha. 

h3d XQM4sd4HDH2Kx8xmN3AJA 85uqbtQ1tm yToGbva8d2IQ0DM lED1toP
fot. lebork.lasy.gdansk.gov.pl

Wielkie Błoto – Zachodniopomorskie i Małopolskie

Torfowisko leży na południowym brzegu jeziora Wierzchowo. Ma łączną powierzchnię około 200 ha. Spacer ścieżką przyrodniczą pozwala przyjrzeć się wspaniałym okazom ptaków i efektom pracy bobrów. 

Z kolei inne Wielkie Błoto znajduje się na terenie zachodniej części Puszczy Niepołomickiej koło Krakowa. Teren powstał na skutek słabego odpływu wód z zagłębienia powierzchni starszej terasy Wisły – Raby. To także największy kompleks bagienny w województwie małopolskim. Zła wiadomość: szacuje się, że w ciągu najbliższych 100 lat to torfowisko ulegnie całkowitemu zanikowi.

KZWN 9WAv1P57WiI15zjN408nq7WwPg5o53q6Iopjw 8aZ8Ec0hSwHffYt5PlwgmTOH3LS PUMgp25ZZtjuykgY7qaKH3 L2wJNbXNyES8bOIe LzMR15mSdTysto3RAs3VePbS0
Wielkie Błoto, użytek ekologiczny w województwie zachodniopomorskim
70KuctCFryluKpOnnsacMjtoPD U5UGcXin42QtwrWO7djFSySWkqsW9Ur6infaXVZz
Wielkie Błoto, Puszcza Niepołomicka, Małopolska

Wielkie Torfowisko Batorowskie

Ten enigmatyczny obszar znajduje się w samym środku lasów Gór Stołowych, pomiędzy Batorowem a Szczelińcem. Dlaczego teren jest tajemniczy? Nie można tutaj wejść, a i nie znajdziemy wiele zdjęć tego miejsca. 

ASmI0KZe9XodUMIePUkxpstN0MmpkG6GC6ewt2zxXC9uHBXliJRKVSlJNUpFhU jzTQeYaguWjFdVsXPcm3Gtw7AmWH9O9HhSs8izGoXlF o0QwcQmBvy1VNVN j7D89 tIPgNJM
Roślinność na torfowisku, fot. przyrodniczo.pl
3V9PCN9fVmg19QR4REzqKgkD8gt7sxZB HFx0O0 4k IEkWDImGANA9GYi4JuqqoYuCxKcpOCY9hghQq5b6GMhgsd7ceRjkllRbMwz5zPxG3

Bagna nad Biała Przemszą

Obszar Bagna nad Białą Przemszą to niezwykle zróżnicowany przyrodniczo teren. Rzeka Biała Przemsza meandruje i wcina się głęboko w obszar jurajskich terenów piaszczystych. Dno Przemszy jest przejrzyste, a wywłaszczone miejsca porastają zbiorowiska wodno-błotne: łęgi, olchy i szuwary. Miejsce odpowiednie dla miłośników bagien.

I BulzYkS32goQrD7ZTrqf0th09TJS tCZ mfrSaYUnfFvdBvigfdf9di3BeejTGv67yom6nq3kE8EEmDVxt2 oIW Hm2UsfKWui
Biała Przemsza, fot. jura.slaskie.travel

Tereny podmokłe w Parku Krajobrazowym Lasy nad Górną Liswartą

Na terenie rozległego Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, znajdują się liczne tereny podmokłe. Staw Brzoza to wspaniały, dziki teren, choć udostępniono wokół niego ścieżkę edukacyjną. Dzięki temu można podziwiać liczne podmokłe tereny.

OF455FHlVn0 KHFVLxjtuIz0j8yyS f9qpf5qE Hjqcmk6heRcmJzvY2NTOwFCBPXKQEgcai0vxnPW15SFkgSBjt
Staw Brzoza, fot własna

Rezerwat przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego

Leży w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, na którego terenie znajduje się i wiele innych mokradeł. Celem ochrony jest jezioro zasilane wodami źródliskowymi z otaczającym je borem bagiennym i mieszanym. Można spacerować wokół mokradeł. 

yZMG1d7GjIOBH3 k mE fLiYL CtxOltEDifXjCg9nW3OruqQR1E7eFqAgB9sz pJGtk7NcGerBhnshzIxSIQRQ4LT3K6ULxMQENWWPHmdHn7x7bChFFMx3Y6q rWRZJ3OqGIZ7
2 s0TjyWvsOuFejk35ZLCGTL01MQb Y353QmK7Fu6SR3xofF4A3CPJN9ajAgjBDFoBRbN10uIjUH7ha0
Kaczki w rezerwacie Janusza Kozłowskiego

Bagna Celestynowskie

Znajdują się niedaleko Warszawy i są objęte programem Natura 2000. Znajdziemy tuta też rezerwaty – Bocianowskie Bagno i Goździkowe Bagno. Tereny są łatwe do przejścia i bardzo urokliwe.

dvU
Bagna Celestynowskie, fot. własne

źródło: kp.org.pl, bagna.pl, zwierzetainformacje.pl, slaskie.travel

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.