Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen deklaruje zmniejszenie emisji CO2 o 3 mln ton. Elektrociepłownie bezwęglowe do 2035 roku

Orlen deklaruje zmniejszenie emisji CO2 o 3 mln ton. Elektrociepłownie bezwęglowe do 2035 roku

Warszawskie elektrociepłownie należące do grupy Orlen do 2035 roku zrezygnują ze spalania węgla na rzecz innych zasobów. Efektem będzie zmniejszenie emisji CO2 aż o 3 mln ton. Informacje takie podał wewnętrzny periodyk Orlenu.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Zapowiadane inwestycje w OZE 

Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w m.in. w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w Polsce, Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i Austrii. W swoich planach na najbliższą dekadę firma poza wydobyciem ropy naftowej deklaruje zwiększenie udziału OZE w swoim bilansie energetycznym. Ma on wynieść 40% do 2030 roku. W planach jest rozwój energetyk jądrowej opartej na małych reaktorach SMR, energetyka wiatrowa na morzu, fotowoltaika, biogaz, biopaliwa oraz wodór. 

W ostatnich deklaracjach Orlenu pojawiła się informacja na temat planowanej dekarbonizacji warszawskich aktywów do 2035 roku. Mowa tu o Elektrociepłowni Żerań, Siekierki i Pruszków oraz Ciepłowni Wola i Kawęczyn, które aktualnie opierają się w 61,5% na węglu 22,5% gazie i 16% innych technologiach. W przyszłość priorytetem ma być gaz i energia odnawialna, planowane jest również odzyskiwanie ciepła ze spalin, systemów chłodzących i odpadów. 

– Elektrociepłownia Żerań, Siekierki, Pruszków oraz Ciepłownie Wola i Kawęczyn – to aktywa ciepłownicze Grupy Orlen w aglomeracji warszawskiej, które już w 2035 roku odejdą całkowicie od spalania węgla – zapowiedziała Grupa Orlen.

Zobacz też: Orlen odkrył nowe złoże ropy w województwie lubuskim. Nie są to dobre wieści dla klimatu

3 mln ton CO2 mniej 

Plan Neutralności Klimatycznej aktywów ciepłowniczych spółki PGNiG Termika (część grupy Orlen) został złożony do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, a po zatwierdzeniu ma trafić do Komisji Europejskiej. Spółka podkreśla, że dla warszawskiego systemu ciepłowniczego to także możliwość uzyskania dodatkowego przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2 o wartości 940 mln zł. 

Efektem wdrożonego planu ma być zmniejszenie emisji CO2 o 3 mln ton, czyli 55% w porównaniu z 2019 rokiem. Według założeń do końca tej dekady Orlen miałby zredukować emisję CO2 o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% na MWh w obszarze energetyki.

– Przyjęty kompleksowy plan neutralności klimatycznej dla ciepłownictwa zakłada, że do 2035 roku zbudujemy system oparty na energetyce gazowej wspieranej przez odnawialne źródła energii, nowe technologie i odzysk ciepła odpadowego. W realizacji planu chcemy maksymalnie wykorzystywać unijne wsparcie finansowe przewidziane dla tego typu projektów – zapowiada prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Neutralność emisyjna do 2050 roku 

Największe inwestycja są planowane w Elektropciepłowni Siekierki. Ich podstawą jest nowy blok parowo-gazowy o mocy ponad 550 MW mocy elektrycznej i 330 MW mocy cieplnej, który ma powstać do 2030 roku. Obecnie trwa pozyskiwanie zgód na budowę gazociągu relacji Gassy – EC Siekierki, kluczowego dla powodzenia inwestycji. Do 2035 roku planowane są również trzy układy kondensacji spalin, pozwalające na odzysk ciepła ze skroplonej pary wodnej. 

– W perspektywie 2050 roku wdrożenie planu ma zagwarantować całkowitą neutralność emisyjną ciepła dostarczanego przez Grupę Orlen do warszawskiego i pruszkowskiego systemu ciepłowniczego. Cel ten będzie wspierany także poprzez zastosowanie bio-metanu, bio-oleju oraz technologii wychwytu i składowania CO2, będących obecnie w fazie rozwoju – zapowiedział Orlen.

Przeczytaj również: Gdzie powstanie pierwszy polski SMR? Orlen wskazał lokalizację i postawił jeden warunek

Źródła: orlen.pl, pap.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.