Polska Drewno nowym elementem polskiego ekobudownictwa 07 września 2017 Polska Drewno nowym elementem polskiego ekobudownictwa 07 września 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Na konferencji zorganizowanej przez PGL Lasy Państwowe, która odbyła się 4 września br., głos zabrały osoby związane z resortem środowiska, w tym także pełniący funkcję jego ministra Jan Szyszko. W czasie tego zebrania poruszono wiele ciekawych tematów, wśród których znalazła się także kwestia związana ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. Reklama Według ministra, jednym z czynników, który umożliwi realizację tego programu, będą inwestycje w ekobudownictwo. Szyszko stwierdził, że budowanie domów z drewnianego surowca pomoże w rozwoju kraju przy wykorzystaniu naszych naturalnych zasobów – czyli drzew. Budownictwo drewniane, jako element ekobudownictwa, to jeden z sektorów strategicznych naszej gospodarki. Działania te przyczynią się także do realizacji polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska – powiedział na tej konferencji Jan Szyszko. PGL Lasy Państwowe także widzi w tym rozwiązaniu szansę, o czym otwarcie mówi Dyrektor Generalny tego przedsiębiorstwa, Konrad Tomaszewski: Lasy Państwowe planują zainwestować w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach. To projekt o nazwie Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą. Mieszkania te będą wynajmowane na wolnym rynku. Konrad Tomaszewski oraz Jan Szyszko podpisali już w tej sprawie list intencyjny, mając przy tym nadzieję na owocną współpracę. Co więcej, aby promować ideę drewnianych domów, Resort Środowiska chce utworzyć program przyznawania specjalnych kredytów, które byłyby dostarczane przez Bank Ochrony Środowiska. Podobne w założeniach rozwiązanie ma zaprezentować także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki tym inicjatywom osoby zainteresowane budową drewnianych domów będą mogły liczyć na specjalne, łatwiej dostępne kredyty. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.