Wiadomości OZE Toyota ponownie zainwestowała w fotowoltaikę 08 września 2017 Wiadomości OZE Toyota ponownie zainwestowała w fotowoltaikę 08 września 2017 Przeczytaj także Fotowoltaika Emisje z elektrowni węglowych obniżają wydajność fotowoltaiki. Roczne straty sięgają 5,8% Nowe badania pokazują, że zanieczyszczenia powstające przy spalaniu węgla mogą obniżać produkcję energii z fotowoltaiki. Straty wynikają nie tylko z emisji CO₂, ale także z aerozoli, które ograniczają dopływ promieniowania słonecznego do paneli. W skali globalnej jest to nawet o kilka procent produkcji energii rocznie. Fotowoltaika Konflikt w Iranie zwiększa popyt na PV. Kryzys energetyczny w Europie przyspiesza transformację W 2025 roku sektor prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Europie odnotował pierwszy od niemal dekady zauważalny spadek tempa sprzedaży, co było efektem wygaszania programów wsparcia i osłabionego popytu wśród gospodarstw domowych. Wybuch wojny na Bliskim Wschodzie, blokada Cieśniny Ormuz i wynikające z tego wyższe ceny surowców energetycznych doprowadziły do ponownego wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Odbiorcy energii elektrycznej upatrują w prosumenckich instalacjach szansy na obniżenie rachunków i zwiększenie odporności na wahania cen. Toyota należy do grona dużych firm liczących się na rynku motoryzacyjnym, które nie boją się innowacyjnych rozwiązań. Koncern wykazuje duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a objawia się ono wieloma inwestycjami. Już w marcu informowaliśmy, że zielona energia jest dla Toyoty szansą na energetyczną niezależność . Okazuje się, że firma zdążyła już podjąć pewne znaczące działania. Reklama Japoński producent samochodów zrealizował fotowoltaiczną inwestycję w swojej amerykańskiej siedzibie w mieście Plano. Na zadaszeniu parkingu firmy powstały instalacje fotowoltaiczne, które łącznie generują 8,79 MW mocy. Wykorzystano do tego ponad dwadzieścia tysięcy modułów fotowoltaicznych. Ilość mocy, jaką uzyskano, przekroczyła oczekiwania, ponieważ według początkowych założeń panele fotowoltaiczne zamontowane na zadaszeniu parkingu miały łącznie osiągać 8 MW mocy. „Słoneczny parking” to inwestycja, która ma przybliżyć Toyotę do realizacji swoich energetycznych założeń. Japoński koncern motoryzacyjny chce bowiem w przyszłości zasilać swoją siedzibę, wykorzystując jedynie odnawialne źródła energii. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.