Wiadomości OZE W gminie Mirów powstają instalacje OZE na obiektach użyteczności publicznej 28 września 2017 Wiadomości OZE W gminie Mirów powstają instalacje OZE na obiektach użyteczności publicznej 28 września 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W gminie Mirów realizowany jest projekt Termodynamizacja i zastosowanie odnawialnych źródeł energii na obiektach użyteczności publicznej. Przedsięwzięcie zakłada powstanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, takich jak miejscowy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zbijowie Małym oraz wiejska świetlica połączona z remizą OSP w Bieszkowie Górnym. Reklama „W Zbijowie wykonana zostanie kompleksowa termomodernizacja -–docieplenie ścian zewnętrznych i stropu oraz wymiana okien, drzwi i systemu grzewczego. Wykorzystamy odnawialne źródła energii (pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne). Takie same urządzenia zostaną zamontowane w budynku w Bieszkowie Górnym” – mówi Burmistrz Mirowa Artur Siwiorek. Na ten moment w obu miejscowościach montaż instalacji fotowoltaicznej znajduje się w końcowej fazie. Koszt prac, dzięki którym modernizacji ulegnie zespół szkolno-przedszkolny oraz remiza, opiewa na kwotę 1,1 miliona złotych. Gmina nie pokrywa finansowo całego projektu, bowiem pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości osiemdziesięciu procent poniesionych wydatków. Poczynione inwestycje wpłyną na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, a także na zużycie energii. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.