Hornsea Project Two

ABB zaopatrzy w technologie największą na świecie elektrownię wiatrową na morzu

Międzynarodowy koncern oraz globalny lider w technologiach energetyki i automatyki ABB wygrał przetarg o wartości 150 milionów dolarów na dostawę technologii do przesyłu energii elektrycznej z elektrowni wiatrowej Hornsea Project Two. Będzie to największa na świecie elektrownia wiatrowa typu offshore.

Przetarg zorganizowała duńska grupa energetyczna Orsted. Kontrakt obejmuje 5 lat i dotyczy w szczególności dostawy technologii oraz integracji z elektrosystemem kraju (m.in. technologię światła statycznego Var Compensation (SVC) Light z systemami sterowania ABB Ability MACH).

More deals struck for Hornsea Project Two offshore windfarm

W czerwcu 2018 roku duński deweloper złożył zamówienie w Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla morskiej elektrowni Hornsea Project Two. Niemiecki producent  dostarczy 165 turbin o mocy 8 MW każda do projektu, który ma być gotowy do eksploatacji już w 2022 roku. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z kontynuowania współpracy z Siemens Gamesa. Pracowaliśmy z nimi przy wielu innych projektach w Wielkiej Brytanii, w tym w ramach Race Bank, który został oficjalnie zainaugurowany w tym miesiącu oraz w pierwszym projekcie dotyczącym łopat wyprodukowanych w zakładzie w Hull”, powiedział kierownik projektu Hornsea Projects One oraz Two, Duncan Clark.

Projekt Hornsea Two obejmuje moc wiatrową na poziomie 1400 MW. Głównym celem Wielkiej Brytanii jest rozszerzenie krajowych zasobów wiatrowych na Morzu Północnym w odległości około 100 km od wybrzeża Yorkshire. Po wybudowaniu elektrownia dostarczy energię elektryczną do ponad 1,3 milionów domów w skali roku.

W styczniu 2018 roku rozpoczęto budowę brytyjskiej farmy wiatrowej Hornsea Project One o mocy 1200 MW. Elektrownia będzie wyposażona w 174 turbiny wiatrowe. Pierwsze fundamenty monopalowe zostały już pomyślnie zainstalowane z pomocą specjalnie przeznaczonego do takiej działalności statku instalacyjnego GeoSea Innovation, który może przenosić do czterech fundamentów w ramach jednego kursu. Każdy fundament w ma 65 metrów długości, waży około 800 ton i posiada średnicę 8,1 metrów. Projekt farmy wiatrowej Hornsea One powstaje na obszarze około 407 km2 . Oczekuje się, że zostanie uruchomiony w 2020 roku.

Źródła: Reuters, Offshore Wind Journal, Power-Technology

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wiele polskich miast rezygnuje z grabienia liści

W ostatnich miesiącach Wrocław dał się kilkukrotnie pozytywnie poznać jako miasto wspierające dziką przyrodę. Latem zrezygnowali z koszenia części trawników (m.in. dla owadów), jesienią zrezygnowali z grabienia części liści, aby dać schronienie jeżom. Teraz do podobnej akcji dołączają kolejne miasta.