Afrykańskie kopalnie postawią na OZE?

Firmy wydobywcze działające w Afryce Subsaharyjskiej powinny inwestować w energię ze źródeł odnawialnych – sugerują twórcy raportu opublikowanego przez Fitch Solutions.

Zdaniem twórców raportu ze względu na powszechność złóż surowców mineralnych w Afryce Subsaharyjskiej oraz fakt, że tradycyjna sieć energetyczna często nie dociera do tych miejsc, firmy wydobywcze działające w regionie powinny inwestować w odnawialne źródła energii energia. Obecnie bardzo często do produkcji energii przedsiębiorstwa wykorzystują agregaty spalające olej napędowy, co nie tylko jest bardzo niekorzystne dla środowiska, ale także generuje duże koszty. Olej podlega też znacznym wahaniom cen. Według prognoz wykonanych przez Fitch światowe ceny oleju napędowego wyniosą średnio 96,2 dolarów za baryłkę do 2022 roku. Dla porównania obecnie ta cena wynosi 89,6 dolarów za baryłkę.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zdaniem analityków zależność górników od paliw kopalnych zostałaby znacznie zmniejszona, gdyby przyjęli energię odnawialną, podobnie jak zrobiły to firmy takie jak Newmont, IAMGOLD i B2Gold, które również działają w odległych lokalizacjach w Afryce Subsaharyjskiej. „We wszystkich przypadkach projekty te mają charakter hybrydowy, co oznacza, że łączą energię słoneczną i/lub wiatrową, a w wielu przypadkach magazynują energię z olejem napędowym lub HFO (ciężki olej opałowy) poprzez mikrosieci, które nie są podłączone do sieci państwowej” – czytamy w raporcie.

Eksperci Fitcha sugerują również, że kopalnie podłączone do sieci również skorzystają na włączeniu energii ze źródeł odnawialnych do swojego miksu energetycznego, ponieważ mogą one odgrywać rolę jako potencjalne środki zaradcze w obliczu wyzwań związanych z nierzetelnością konwencjonalnej sieci energetycznej w całym regionie, gdzie przerwy w zasilaniu i wygórowane ceny energii elektrycznej są powszechne.

źródło: mining.com