Pierwszy budynek biurowy z dodatnim bilansem energetycznym w Katowicach

W Katowicach powstał właśnie biurowiec o dodatnim bilansie energetycznym – produkuje więcej energii niż sam zużywa. Inwestor – GPP Business Park, poinformował o udostępnieniu biur dla najemców.

Jak wskazuje GPP Business Park, jest to pierwszy tego rodzaju biurowiec w Polsce. Firma buduje ekologiczne budynki biurowe w północnej części Katowic już od ponad dekady, wiele z nic uzyskało wysokie oceny w ramach certyfikacji BREEAM, ale dopiero ten wykazuje dodatni bilans energetyczny.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pierwszy z serii budynków GPP otwarto w 2012 roku. Nazwano go imieniem Marii Goeppert-Mayer – urodzonej w Katowicach noblistki. Budynek otrzymał najwyższy certyfikat BREEAM, potwierdzający jego przyjazność dla środowiska i komfort użytkowania. Kolejne budynki także otrzymywały nazwy po znanych noblistach – Otto Sternie i Kurcie – oraz uzyskały certyfikaty BREEAM.

Czwarty, niedawno ukończony budynek, nazwany został po urodzonym w Nysie biochemiku i nobliście z medycyny, Konradzie Blochu. Firma poinformowała, że rozpoczęła proces jego certyfikacji. Budynek spełnia bardzo wyśrubowane normy efektywności energetycznej. Jak wskazuje inwestor, tak wysokie normy zaczną obowiązywać w Polsce dopiero od stycznia 2021 roku.

7500 m2 powierzchni użytkowej

Budynek na sześciu kondygnacjach zapewnia 7500 m2 powierzchni użytkowej. Większość z niej wykorzystają firmy z branży informatycznej i logistycznej. – Z naszej oferty bardzo często korzystają klienci globalni. W takich organizacjach na proces wyboru przestrzeni biznesowo-biurowej istotny wpływ mają takie elementy, jak koszt wykreowania poszczególnego miejsca pracy, komfort przebywania w obiekcie oraz przyjazność dla środowiska naturalnego – mówi prezes GPP, Mirosław Czarnik.

Przy budowie najnowszego biurowca wykorzystano wiele nowoczesnych technologii. Część z nich znalazła się także w poprzednich projektach. Wszystkie biurowce GPP w Katowicach posiadają na przykład system trigeneracji, tzn. taki, który jednocześnie wytwarza z gazu ziemnego energię elektryczną, ciepło i chłód. Ponadto dzięki zaawansowanym systemom teletechnicznym i setkom czujników w budynku możliwe było zoptymalizowanie wykorzystania energii w biurowcu.

Fotowoltaika i pompy ciepła

Systemy budynku uzupełniają pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, które dostarczają odpowiednio ciepło i energię elektryczną dla biurowca. Prąd z systemu PV wykorzystywany jest głównie do zasilania urządzeń pomocniczych, takich jak pompy czy wentylatory.

Dodatni bilans energetyczny zamyka się nie tylko w produkcji energii elektrycznej, ale także ciepła. Budynek produkuje rocznie więcej ciepła niż sam wykorzystuje.

Jak tłumaczy Czarnik: – GPP Business Park to w tym momencie największa w kraju skarbnica wiedzy o dochodzeniu do plusenergetyczności projektu inwestycyjnego. To istotne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, niebawem – po wejściu w życie zaostrzonych norm – tylko takie projekty będą dopuszczane do realizacji. Po drugie, wskaźniki obejmujące kwestie kosztowe i użytkowe jakimi możemy się pochwalić powodują, że nasze obiekty komercjalizują się prawie w całości na wiele miesięcy przed zamknięciem inwestycji.

Koszt budowy czwartego biurowca wraz z zagospodarowaniem terenu wyniósł 44 miliony złotych. Za budowę odpowiadała firma New Construction Concept. Nie jest to ostatnia inwestycja GPP w Katowicach. Kolejną ma być nowa dzielnica miasta, która powstanie zgodnie z założeniami smart city czy symbiocity. Projekt tej inwestycji powstać ma w najbliższych latach.

źródło: wnp.pl