Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Agresywne szczury w Madrycie. Przyczyną nagromadzone śmieci

szczur

Agresywne szczury w Madrycie. Przyczyną nagromadzone śmieci

Czym może się skończyć nagromadzenie dużej ilości odpadów? Między innymi inwazją agresywnych szczurów. Przekonali się o tym mieszkańcy Madrytu. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Szczury mogą nawet atakować ludzi

Problem z gryzoniami pojawił się zwłaszcza na najbardziej ruchliwej stacji madryckich pociągów podmiejskich, Mendez Alvaro. Młodzież sfilmowała z wnętrza wagonu stada szczurów wspinających się na drzewa i balustrady w pobliżu stacji. Telewizja Antena3 twierdzi, że szczury zachowują się agresywnie wobec psów i kotów, a nawet atakują ludzi.

Szczur śniady pochodzi z Azji

Pojawiające się w Madrycie gryzonie to szczury śniade. Pochodzą z Azji, lecz do tej pory nie występowały w stolicy Hiszpanii, a jedynie w miastach portowych, m.in. w Barcelonie i Palma de Mallorca. Szczur śniady bardzo dobrze wspina się po drzewach, żywiąc się głównie nasionami i owocami. Jest często spotykany w parkach i ogrodach, ale w poszukiwaniu pożywienia może przedostawać się także do budynków mieszkalnych.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zgromadzone śmieci zwabiły gryzonie

Władze Madrytu twierdzą, że gryzonie zostały przywiezione w kontenerze z jednego z miast portowych. W komunikacie podały również, że gwałtowny wzrost populacji szczurów wiąże się z nagromadzeniem śmieci w mieście podczas styczniowej śnieżycy. Nieprzejezdne drogi uniemożliwiły regularny wywóz odpadów, które mogły zwabić gryzonie.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Jak władze miasta radzą sobie ze szczurami?

Szczury mogą przenosić choroby, jednak władze miasta zapewniają, że obecnie nie istnieje zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Zalecają mieszkańcom, aby ci zablokowali wszelkie miejsca, którymi gryzonie mogłyby się przedostać do budynków, np. otwory w okolicach rur kanalizacyjnych i wentylacyjnych czy nieszczelne drzwi. 

W ramach akcji deratyzacyjnej miejskie służby rozkładają pułapki i karmniki z produktami chemicznymi. Dodatkowo wokół drzew na stacji metra montowane są śliskie platformy, które mają uniemożliwić szczurom wspinanie się.

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.