Fotopułapki kontra 70-letnia krakowianka. Kolejna osoba przyłapana na śmieceniu

Fotopułapki kontra 70-letnia krakowianka. Kolejna osoba przyłapana na śmieceniu

Temat porzucania śmieci na terenach zielonych powraca jak bumerang. Edukacja, zaostrzone kary czy monitoring okazują się za słabą bronią w walce z nielegalnym pozbywaniem się odpadów. Na szczęście w niektórych przypadkach działają.

Sposób na butelki

70-letnia mieszkanka Krakowa znalazła idealne miejsce na wyrzucanie zużytych butelek. Uznała, że najlepiej ozdobią one krajobraz w rejonie fortów przy Batowicach. Zamiast pozbywać się odpadów w zgodny z zasadami recyclingu sposób, wyrzucała je na teren zielony.

Przyłapana na gorącym uczynku

Na szczęście Straż Miejska i leśnicy mają narzędzia, aby coraz skuteczniej walczyć z problemem. Funkcjonariusze postanowili zastawić na staruszkę pułapkę, a dokładniej – fotopułapkę. Kamery zarejestrowały całe zajście i nie było wątpliwości – wreszcie można ukarać śmiecącą na podstawie twardych dowodów.

Kary i mandaty

Kobieta została ukarana mandatem karnym w wysokości 1200 złotych. Czy kara jest odpowiednio wysoka? Niektórzy mają wątpliwości. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło ostatnio projekt znacznie zaostrzający kary za antyekologiczne przestępstwa.

Brakowało twardych dowodów

Już wcześniej Straż Miejska podejrzewała, kto może stać za regularnym zaśmiecaniem skwerku w Batowicach. Brakowało jednak ostatecznego potwierdzenia, aby rozwiać wątpliwości.

Po zamontowaniu sprzętu dysponującego większym zasięgiem, wszystko stało się jasne. Kamery zarejestrowały pięknie i wyraźnie numer rejestracyjny pojazdu. Mamy nadzieję, że oprócz kary, pani odczuwa również wstyd za swoje zachowanie. Powinna być wzorem dla młodzieży, tymczasem sama dała popis całkowitej ekologicznej ignorancji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.