Akcja #PozywamSmog zatacza coraz szersze kręgi

Kiedy w 2017 roku Clotilde Nonnez z Francji wygrała sprawę sądową przeciwko Francji w pozwie za zanieczyszczone paryskie powietrze, jej adwokat stwierdził, że jego klientka przetarła szlak pozostałym, którzy nie boją się walczyć o swoje prawa. Zaledwie rok po tym wydarzeniu w Polsce ruszyła akcja #PozywamSmog.

W akcję włączyło się kilka znanych osobistości, które poprzez swoją rozpoznawalność bez wątpienia pomogą w jej rozpowszechnieniu. Wśród nich znajdują się: aktorki – Katarzyna Ankudowicz oraz Maja Bohosiewicz, a także pisarz Tomasz Sadlik. Zdecydowali się oni na złożenie pozwu przeciw Skarbowi Państwa oraz władzom Warszawy, domagając się finansowego odszkodowania za oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Katarzyna Ankudowicz zaznacza, że ewentualne odszkodowanie w całości przeznaczy na cele charytatywne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Informujemy, że 26 marca 2018 r. Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Górskiego złożyła w sądzie w imieniu aktorki – pani Katarzyny Ankudowicz oraz w imieniu pana Tomasza Sadlika (tłumacza, pisarza, twórcy Stowarzyszenia Pro Futuris) pozwy przeciwko Miastu Stołecznemu Warszawie i Skarbowi Państwa. Pozwy dotyczą odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza (tzw. “smog”) w Polsce. Wkrótce do sądu trafią kolejne pozwy.” – można przeczytać na oświadczeniu opublikowanym w serwisie Facebook.

Zanieczyszczone powietrze jest ogromnym problemem w Polsce, gdzie co roku w miesiącach zimowych notuje się rekordowe wskazania obecności pyłów PM2.5 oraz PM10. Ich obecność w naszych płucach przyczynia się do wielu dolegliwości, które w konsekwencji mogą prowadzić do długotrwałego pogorszenia się stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.